zaloguj

faktura.pl

Home office – szansa na rozwój czy zagrożenie dla biznesu

Trwająca pandemia skutecznie komplikuje pracę wielu firm. Zarządzanie na odległość, zdalna realizacja obowiązków i przestoje w działalności to wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy biznes. W przeczekaniu trudnych chwil pomóc mogą odpowiednie narzędzia do pracy zdalnej, przeniesienie działalności do Internetu oraz inwestycja w nowe umiejętności i wiedzę. Warto sprawić, by home office był czasem rozwoju – biznesu, przedsiębiorców i pracowników.

Digitalizacja biznesu

Kryzys związany z koronawirusem udowodnił, że własna strona internetowa lub sklep online to dużo więcej niż tylko uzupełnienie stacjonarnej oferty. Przedsiębiorcy, którzy wcześniej zainwestowali w kreowanie swojej obecności w Internecie, zbierają dzisiaj owoce swoich decyzji.

Naturalną tendencją podczas zagrożenia epidemicznego jest migracja klientów (i ich pieniędzy) do sieci. Od kilku tygodni to głównie w Internecie szuka się kontrahentów, rozmawia ze współpracownikami, robi codzienne zakupy, sprawdza oferty firm i instytucji, załatwia sprawy urzędowe. Ten trend zmusił część przedsiębiorców do szybkiego uruchomienia lub zintensyfikowania działań online. Sporadycznie aktualizowany fanpage na Facebooku to za mało. Dzisiaj stało się to jasne.

Naprzeciw oczekiwaniom biznesu wyszły firmy, które aktywnie wspierają proces digitalizacji. Jedną z nich jest home.pl – największy w Polsce dostawca usług internetowych, który umożliwił uruchomienie esklepu lub stworzenie profesjonalnej strony internetowej w 48 godzin. Jest to o tyle istotne, że obecnie liczy się czas i szybkość reakcji na rynkowe zmiany.

Aby zaistnieć w sieci, nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza i techniczne umiejętności. Utworzenie profesjonalnego serwisu w dwa dni to nie tylko wyzwanie dla informatyków, ale przede wszystkim szansa dla biznesu, który do tej pory nie istniał w sieci. Warto z niej skorzystać szczególnie teraz – gdy każdy kolejny dzień offline oddala firmy od klientów i dochodów.

Kursy i szkolenia online

Kolejną możliwością, po którą warto sięgnąć w tym trudnym okresie, jest inwestycja w rozwój własnych umiejętności. Sprzyja temu tryb home office. Na dodatek strach o utrzymanie pracy i własnej firmy sprawia, że rozwój własnych kompetencji jest dzisiaj najlepszą inwestycją.

W tym kontekście z pewnością warto zainteresować się webinariami, które często prowadzone są przez praktyków, a uczestnictwo w nich bywa bezpłatne i – w przeciwieństwie do kursów – nie wiąże się z długoterminowymi zobowiązaniami. Na dodatek ta forma edukacji daje możliwość interakcji z prowadzącym, zadawania mu pytań i reagowania na treści, którymi się dzieli.

Dobrym przykładem platformy webinarowej, która skupia szkolenia w tematach związanych z prowadzeniem biznesu (także w dobie pracy zdalnej) i IT jest Akademii home.pl. To dobry adres, by sprawdzić, czy ta forma nauki odpowiada naszym potrzebom. Tym bardziej, że webinary organizowane w ramach Akademii są darmowe.

Praca zdalna

Narzędzia do pracy zdalnej to rozległa kwestia, przy której warto skorzystać z doświadczeń profesjonalistów. Czasy, w których jedynymi kanałami kontaktu były telefon i e-mail minęły. Na rynku dostępne są dziesiątki firmowych komunikatorów, systemów dających dostęp do służbowych danych, programów do współpracy przy dokumentach czy udostępniania plików w chmurze. Rozwiązań jest tak dużo, że każda firma powinna znaleźć dla siebie takie, które najbardziej będą odpowiadały potrzebom.

W tym miejscu warto wspomnieć o jednym z głównych pakietów przydatnych podczas pracy z domu. Office 365 to zestaw narzędzi umożliwiających efektywną pracę zdalną. Wśród nich znajdują się m.in. Word, Excel, PowerPoint, komunikator Teams, czy przestrzeń dyskowa OneDrive. Co ważne, Microsoft udostępnił firmom wersję testową swojego pakietu, za darmo na pół roku. To kolejny przykład na to, że w tym trudnym czasie korzystać można z ofert, które nie obciążają i tak nadwyrężonych firmowych budżetów.

Trudy codziennej pracy w dobie home office można przekuć w szanse i możliwości. Warto postawić na rozwój, który procentował będzie przez kolejne lata. Także wtedy, gdy pandemia koronawirusa będzie już tylko wspomnieniem. Z tego kryzysu biznes może wyjść silniejszy.

mat.partnera ,  

 

Udostępnij artykuł:

Motto Brainy to szczęśliwe dziecko w szkole, w grupie rówieśniczej, w rodzinie. Motto Brainy to szczęśliwe dziecko w szkole, w grupie rówieśniczej, w rodzinie.
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem