zaloguj
PRZEWIŃ

Ekologiczne rozwiązania, które warto stosować na co dzień

Dbanie o środowisko staje się obecnie nie tyle modnym trendem, co raczej koniecznością. Na szczęście coraz więcej osób deklaruje chęć zmiany stylu życia na bardziej przyjazny dla natury. I nic dziwnego, nikt przecież nie zadba o planetę za nas. Jeżeli ty także chcesz zatroszczyć się o środowisko, powinieneś dowiedzieć się w jaki sposób to robić. Przedstawiamy ci krotką listę ekologicznych rozwiązań, które warto zacząć stosować na co dzień.

1. Zerwij z konsumpcjonizmem

Wciąż kupujesz nowe ubrania i sprzęty? Często wymieniasz meble? Nadszedł najwyższy czas, by zerwać z tym przyzwyczajeniem. Nie oznacza to, że musimy używać starych lub zniszczonych rzeczy. Powinniśmy raczej kupować te, które mogą służyć nam przez długie lata. Zacznij więc zwracać uwagę na materiały, z których zostały wyprodukowane ubrania i meble. Przed zakupem sprawdzaj w internecie opinie innych klientów, by przekonać się o jakości towaru. Ograniczenie konsumpcyjnego szału będzie miało pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, lecz także na nasz domowy budżet.

2. Wysyłaj ekologiczne przesyłki

Na świecie z roku na rok rośnie liczba nadawanych przesyłek. Kurierzy codziennie dostarczają do rąk odbiorców tysiące paczek. Wysyłane przez nas przedmioty także możemy zapakować w ekologiczny sposób. Jak to zrobić? Po pierwsze umieszczaj je w kartonach. Takie opakowania mogą trafić do recyklingu. Po drugie, odrzuć papier i piankowe wypełniacze, które zazwyczaj stosujemy do zabezpieczania pustych przestrzeni w pudełku. Zamiast nich powinniśmy wybierać skropak. W tym przypadku sprawdzi się jego ekologiczna wersja wykonana z substancji pochodzenia roślinnego. Ekologiczne wypełniacze do paczek z łatwością znajdziesz w Internecie. W sklepach dostępne są także specjalne papierowe taśmy, które możemy stosować zamiast tradycyjnych taśm pakowych. Do zabezpieczenia mniejszych pudełek nadaje się również jutowy sznurek.

3. Wymień żarówki

Masz w mieszkaniu tradycyjne żarówki? Jak najszybciej wymień je na żarówki LED, które wytwarzane są bez dodatku szkodliwych substancji. Tego typu oświetlenie nie emituje dużych ilości ciepła i zużywa mało energii. I tym razem zastosujemy więc rozwiązanie przyjazne dla domowego budżetu. Co więcej, umieszczenie oświetlenia punktowego lub listwy LED unowocześni aranżację pomieszczenia.

4. Nie wyrzucaj jedzenia

Statystyki wskazują, że w zeszłym roku na jednego Polaka przypadło ponad 200 kg zmarnowanej żywności. To zatrważająca liczba! By ją zredukować powinniśmy zmienić sposób robienia zakupów. Jak to zrobić? Przed wyjściem do sklepu zawsze sporządzaj dokładną listę produktów, które są niezbędne. Nie lawiruj między półkami, polując na promocyjne oferty. Jeśli nie umieściłeś czegoś na liście, nie jest ci to potrzebne. Ponadto wychodź z domu najedzony. Badania potwierdzają bowiem, że głodne osoby kupują więcej żywności. Dzięki tym dwóm prostym wskazówkom zaoszczędzimy czas, pieniądze i oczywiście zadbamy o środowisko. Pamiętaj, że twoja decyzja oznacza w tym przypadku aż 200 kilogramów mniej wyrzuconej żywności.

5. Trzymaj się z dala od torebek foliowych

Wszyscy słyszeliśmy o tym, że reklamówka rozkłada się nawet kilkaset lat. Niestety na wielu osobach wciąż nie robi to żadnego wrażenia. Jeżeli chcesz dbać o środowisko, powinieneś ograniczyć używanie torebek foliowych do minimum. Jaka jest alternatywa? Możemy używać koszy, toreb materiałowych i specjalnych wózków na zakupy. Owoce i warzywa możemy wkładać natomiast w specjalne woreczki wielorazowe. Do przechowywania żywności lub pakowania kanapek użyj zaś woskowijek - bawełnianych chusteczek nasączonych mieszaniną z dodatkiem wosku. Pod wpływem ciepłą rąk chusteczki przybierają kształt przedmiotu, który jest w nie owinięty. Woskowijek możemy używać wiele razy, wystarczy tylko wyprać je w chłodnej wodzie.

6. Redukuj używanie papieru

Prowadzisz własną działalność? Jeżeli tak, to zapewne w twoim biurze znajdują się dziesiątki segregatorów z dokumentami. Papiery zajmują mnóstwo miejsca, są ciężkie i trudno je uporządkować. Lepiej więc sporządzić dokumentację w formie elektronicznej. Możemy zrobić to sami lub zlecić takie zadanie firmie outsourcingowej. Oszczędzać papier mogą nie tylko przedsiębiorcy, lecz także klienci. Przy robieniu zakupów przez Internet zawsze starajmy się wybierać faktury elektroniczne.Na ekologiczny styl życia składają się dziesiątki drobnych wyborów, które codziennie podejmujemy. Nie możemy lekceważyć żadnego z nich. Dbanie o środowisko najlepiej zacząć więc od siebie, czyli od zmiany własnych nawyków. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom nie tylko zatroszczysz się o ziemię, lecz także zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy. Słowem: ekologia się opłaca!

artykuł sponsorowany

Udostępnij artykuł:

Fastfood z foodtrucka pomysłem na biznes Fastfood z foodtrucka pomysłem na biznes
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem