zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Automatyzacja a robotyzacja. Czym się różnią

W obecnych czasach zautomatyzowanie procesów w przemyśle, handlu czy biznesie jest w zasadzie normą. Jednocześnie dla wielu z nas różnica pomiędzy automatyzacją i robotyzacją tychże pozostaje zagadką. Jak się okazuje automatyzacja i robotyzacja to procesy różniące się w sposób zasadniczy, a jednocześnie funkcjonujące w synergii i niejednokrotnie w zależności od siebie nawzajem. Przedstawiamy kompleksowy przegląd tego, czym oba te procesy są.

Automatyzacja a robotyzacja – zasadnicze różnice

To, czym różnią się od siebie automatyzacja i robotyzacja, najlepiej będzie wyjaśnić przy pomocy przykładu. W pierwszym z wymienionych przypadków, mamy do czynienia z procesem, który przejmuje kontrolę i odpowiedzialność za całą sekwencję zdarzeń przy wykorzystaniu jakiejś formy sterowników. Tymczasem robotyzacja, jest procesem polegającym na zewnętrznej ingerencji w istniejący już system kontroli. Jak to wygląda w praktyce? Przyjmijmy, że naszym celem jest wprowadzenie jednego z powyższych rozwiązań, by usprawnić działanie linii produkcyjnej. Jej automatyzacja będzie wymagała wgrania oprogramowania sterującego całym systemem. Tymczasem robotyzacja linii produkcyjnej, będzie polegała na wprowadzeniu do systemu zewnętrznego elementu sterującego, zarządzającego procesem.

Automatyzacja w zastosowaniu

Zastosowanie automatyzacji w przemyśle, usługach i wielu innych branżach stało się powszechne. Dobrym przykładem jej wykorzystania jest wdrażanie systemów informatycznych BPM. Automatyzacja odpowiada w tym przypadku za działanie całego procesu, w najbardziej spektakularnych przypadkach, począwszy od analizy danych, po wygenerowanie optymalnej dla jego przebiegu metody działania. W rezultacie automatyzacja procesów definiuje i na bieżąco koryguje kierunek, w jakim podąża dany proces, np. produkcyjny.

Robotyzacja w zastosowaniu

Działania z zakresu robotyzacji zyskują obecnie na popularności. Znajdują również zastosowanie w szeregu procesów i czynności, w ramach biznesu, legislacji czy produkcji. Robotyzacja jest używana do usprawnienia transferów i usług bankowych. Odpowiada za transfery danych, systemy ERP, a nawet kwestie związane z logistyką i dostawami. Innym przykładem dziedziny, w której robotyzacja znajduje zastosowanie jest obrót danymi. Umożliwia transfery i walidację danych, a co więcej – także ich regularną aktualizację.

Automatyzacja i robotyzacja jako koegzystujące procesy

W rzeczywistości automatyzacja i robotyzacja są działaniami, które często funkcjonują równolegle, wspierając się nawzajem w działaniu na rzecz płynności procesu i efektu końcowego. Niejednokrotnie dzięki zastosowaniu ich obu, można uzyskać najkorzystniejszy, z punktu widzenia wdrażającej je firmy, efekt. Jednocześnie, choć automatyzacja i robotyzacja wykorzystane razem mogą umożliwić osiągnięcie optymalnego efektu, to ocenę ich przydatności w działaniu najlepiej pozostawić wykwalifikowanym specjalistom, takim jak firma Taskoprojekt. Z pewnością nakreślą oni odpowiedni kierunek wdrażania procesów adekwatnych do indywidualnych potrzeb.

artykuł sponsorowany

Udostępnij artykuł:

Mobilna kosmetyczka Anna Marchlewska Mobilna kosmetyczka Anna Marchlewska
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem