zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Własny gabinet pielęgniarski – kwalifikacje i wymogi prawne

materiał sponsorowany Pracujesz w zawodzie pielęgniarki? Myślisz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej? Sprawdź, jakie formalności musisz załatwić na początku. Dowiedz się, jakie kryteria musisz spełnić i jakie dokumenty złożyć.

Prywatna praktyka pielęgniarska – niezbędne kwalifikacje

Świadczenie usług medycznych to bardzo odpowiedzialna praca, dlatego konieczne jest poświadczenie kwalifikacji oraz uprawnień do wykonywania zawodu. Zerknij na poniższą grafikę, a dowiesz się, jakie najważniejsze kryteria trzeba spełnić, by zgodnie z prawem móc otworzyć prywatny gabinet pielęgniarski.

Kwestie formalne

Jeśli Twoje kwalifikacje pozwalają na rozpoczęcie działalności gospodarczej pielęgniarki, to czas, by przyjrzeć się bliżej sprawom formalnym.

3 fundamentalne kwestie, którymi musisz się zająć w pierwszej kolejności to:

  • wpis do CEIDG lub KRS,

  • umowa ubezpieczenia OC (musi być podpisana nie później niż na jeden dzień przed rozpoczęciem działalności leczniczej),

  • opinia świadcząca o tym, że lokal spełnia wymogi ustalone przez sanepid (warunki ogólnoprzestrzenne, sanitarne i instalacyjne).

Wpis do CEIDG – wybór formy opodatkowania

Zanim uzyskasz wpis do CEIDG, musisz zastanowić się nad formą opodatkowania. Podstawowa to opodatkowanie na zasadach ogólnych. Oznacza ona, że w danym roku od dochodu wynoszącego nie więcej niż 85 528 zł musisz odprowadzić 18% podatku obniżonego o kwotę zmniejszającą podatek. Od nadwyżki tej kwoty dochód jest opodatkowany zgodnie ze stawką 32% po zmniejszeniu o kwotę obniżającą podatek.

W 2018 roku roczny dochód zwolniony od podatku wynosił 8000 zł. Warto wiedzieć, że świadczenie usług pielęgniarskich oraz położniczych na mocy prawa jest zwolnione z podatku VAT.

Kolejna ważna kwestia związana z założeniem gabinetu pielęgniarskiego to obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Można go dokonać w czasie składania wniosku o wpis do CEIDG. Do 7 dni od wypełnienia CEIDG-1 trzeba złożyć deklarację ZUA lub ZZA do ZUS-u.

Warunki w gabinecie pielęgniarskim

Aby rozpocząć prywatną praktykę pielęgniarską, trzeba także spełnić warunki narzucone przez sanepid. Potwierdzeniem, że w danym lokalu panują warunki umożliwiające świadczenia zdrowotne, jest opinia wystawiona przez specjalny organ. Gabinet pielęgniarski powinien być wyposażony w sprawny sprzęt medyczny adekwatny do zakresu oferowanych usług oraz inne, dodatkowe akcesoria pielęgniarskie zapewniające profesjonalne świadczenie usług medycznych. Szczegółowe informacje dotyczące warunków, które musi spełnić lokal oraz wykorzystania sprzętu dla gabinetu pielęgniarskiego znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku w sprawie szczególnych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu, który prowadzi działalność leczniczą.

Niezbędny sprzęt i akcesoria pielęgniarskie w prywatnym gabinecie

Do podstawowego wyposażenia każdego gabinetu pielęgniarskiego zalicza się: szafki do przechowywania artykułów sanitarnych i leków, kozetkę, szafkę na dokumentację, biurko oraz akcesoria i materiały pielęgniarskie, jak zestaw do wykonywania zastrzyków, jednorazowy sprzęt medyczny, podstawowe narzędzia chirurgiczne, aparat do mierzenia ciśnienia krwi, zestaw przeciwwstrząsowy, stetoskop, glukometr, maseczka do reanimacji itd.

Obowiązkowe OC

Każdy, kto chce prowadzić prywatny gabinet pielęgniarski lub rozpocząć indywidualną specjalistyczną praktykę jest także zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC. To odpowiedzialność za szkodę, która może zostać wyrządzona pacjentowi w czasie wykonywania pracy, szczególnie udzielania świadczeń zdrowotnych lub w razie zaniechania ich udzielenia.

Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą

Prowadzenie prywatnego gabinetu pielęgniarskiego może się odbywać wyłącznie w ramach działalności leczniczej, do której zalicza się m.in. ratowanie oraz przywracanie życia, udzielanie świadczeń zdrowotnych, wykonywanie usług leczniczych. Wniosek o wpisanie działalności do rejestru należy złożyć do Okręgowej Rady Pielęgniarek oraz Położnych właściwej ze względu na miejsce wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki czy położnej (ORPIP). Taki wniosek można także złożyć drogą elektroniczną. Po weryfikacji wniosku ORPIP ma obowiązek dokonania wpisu. Terminem wiążącym jest 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli jednak po upływie 40 dni od dostarczenia wniosku nie nastąpi wpis, wtedy można i bez niego rozpocząć prywatną praktykę pielęgniarską.

Formy prowadzenia gabinetu pielęgniarskiego

Usługi należy świadczyć w dobrze wyposażonym, specjalistycznym gabinecie, w miejscu wezwania lub w przedsiębiorstwie na podstawie umowy. Indywidualna, prywatna praktyka pielęgniarska może przybierać różne formy: jednoosobowej działalności, spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej. W ramach indywidualnej praktyki możliwe jest podpisanie umowy z NFZ na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Żeby móc podpisać taką umowę, trzeba wcześniej złożyć odpowiedni wniosek do oddziału wojewódzkiego NFZ. Każdy, kto ma umowę z NFZ, jest jednocześnie zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Strój ważny w budowaniu wizerunku

Pacjenci liczą nie tylko na fachową wiedzę i doświadczenie pracowników służby medycznej, ale także ich życzliwą postawę. Dobre wrażenie zachęca do ponownego skorzystania z usług gabinetu pielęgniarskiego. Ważny w budowaniu profesjonalnego wizerunku jest właściwy strój. Dobrze skrojona, wykonana z najlepszych gatunkowo materiałów biała lub kolorowa odzież medyczna pozwala zachować modny i elegancki wygląd. W sklepie z odzieżą medyczną można nabyć nie tylko klasyczne fartuchy pielęgniarskie, ale także inne elementy odzieży jak bluzy medyczne, spodnie, czepki i wiele innych. Duży wybór odzieży, podobnie jak obuwia medycznego pozwala na tworzenie stylizacji, które nie będą nudne i szablonowe!

Prywatna działalność pielęgniarki – czas na zmiany

Prowadzenie własnej działalności pielęgniarskiej jest wyzwaniem. Wymaga wielu kwalifikacji oraz spełnienia szeregu wymogów prawnych. Bez względu jednak na to, jaką formę przybierze świadczenie usług, warto postarać się o nienaganny wygląd w pracy. Dobrze dobrana odzież medyczna, podobnie jak wygodne obuwie medyczne pozwolą poczuć się komfortowo i doskonale prezentować się w pracy.

 

Przejrzyj pełną ofertę odzieży medycznej: https://www.uniformshop.pl

 

materiał reklamowy

Udostępnij artykuł:

Otwórz Barbershop. Zostań barberem!  Otwórz Barbershop. Zostań barberem!
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem