Aktualności

Angielski z lemurami na szydełku

Bałaganik Eve-Jank to nazwa strony internetowej oraz nick Ewy Jank, która od lat zajmuje się rękodziełem. Zrobiła z tego sposób na życie. Mimo, że nie ma działalności gospodarczej, tworzy i sprzedaje rękodzieło, które pozwala jej na współpracę z dużymi firmami. Hitem stały się jej szydełkowe, kolorowe lemury, wykorzystywane w programie nauczania dzieci języka angielskiego – Akiki’s Playhouse.

Lemury Ewy Jank są bardzo popularne. Artystka ma na swoim profilu na facebooku i blogu, gdzie m.in. prezentuje te zabawne zwierzątka, mnóstwo wpisów z zachwytami i podziękowaniami od ich nabywców.
 

Teatralizacja z lemurami

 
Maskotki Ewy Jank odnajdziemy też w paru sklepach internetowych, ale te wykonane na potrzeby programu szkoły językowej The Palms, wykonała na specjalne zlecenie.

– Dyrektor naszej szkoły językowej zaprojektowała lemury, jak również obmyśliła historię, na której opiera się całe – dość skomplikowane przedsięwzięcie – wyjaśnia Małgorzata Wróblewska, prezes szkoły językowej The Palms w Warszawie. – Program był wymyślony wcześniej, jako część zajęć, gdzie stosujemy obok innych metod, technikę komunikacyjną – teatralizację.
 

Zmotywować 4-latka

 
Placówka prowadzi oprócz kursów dla młodzieży i dorosłych również zajęcia dla najmłodszych, które stały się jej wizytówką. A wszystko za sprawą wspomnianego innowacyjnego programu edukacyjnego. Z jednej strony pomaga on i motywuje 4-letnie dzieci do nauki języka, a z drugiej – sprawia im dużo radości i przyjemności. Dzieci uczą się przez zabawę. Szybko opanowują słówka, a nawet zaczynają mówić pełnymi zdaniami.

Lemury2

Fot. www.thepalms.edu.pl

 

– Pewnego dnia pojawiła się propozycja prywatnej szkoły językowej The Palms, aby w prowadzeniu zajęć wykorzystać moje maskotki – lemury, które tworzę na szydełku – mówi Ewa Jank. – Lemury są duże – mają nawet 21 cm wysokości i są bardzo kolorowe. Każdy z nich jest unikatowy. Ma swoje imię i historię, która jest wykorzystywana w zajęciach. Dzieci przywiązują się do tych maskotek, a co ważne nie muszą pozostawiać ich w szkole, ponieważ rodzice mogą zamówić dla nich ulubionego „szydełkowego zwierzaka”.
 

Akiki z Madagaskaru nie przynudza

 
Lekcje opierają się na historii lemura Akiki, który schował się w walizce swojego przyjaciela Michela z Madagaskaru, by polecieć z nim do Londynu. Zwierzątko staje się zatem londyńczykiem i musi nauczyć się tak, jak dzieci z Polski języka angielskiego i to z charakterystycznym brytyjskim akcentem.

Lektorzy są dumni, bo program cieszy się popularnością. Do tej pory (przez 4 lata) z tej metody edukacyjnej skorzystało ponad tysiąc najmłodszych. Jak możemy przeczytać na stronie placówki: „dzieci chętnie przychodzą na zajęcia i oczekują na kolejne spotkanie z Akiki. Większość posiada nawet własną maskotkę lemura w domu.”

– Lemury tworzą całą rodzinę. Kolory i przedmioty, którymi dysponują (np. okulary), pozwalają odróżnić całą rodzinę Akiki – dodaje pani prezes. – Pomysł na wykorzystanie maskotek wziął się stąd m.in., że w nauczaniu maluchów trzeba znaleźć coś co przyciągnie je do nauki, sprawi, że nie będzie ona nużąca. Zgodnie z podstawą programową nasi nauczyciele przygotowują kilka lekcji na ten sam temat, a lemury pomagają im pokazywać to samo w odmienny sposób
 

Niedługo licencje w ofercie

 
Oczywiście program jest wykorzystywany nie tylko do nauki 4-latków, ale także innych grup wiekowych aż do 9 lat. Nauczyciele wykorzystują także książeczki i kolorowanki z przygodami Akiki.

Pojawia się pytanie jak wykorzystać sukces tego rodzaju programów edukacyjnych?

Jest kilka rozwiązań: można udzielać pozwoleń na wykorzystanie marki i programu na zasadzie franczyzy, co wiąże się dla szkoły zawierającej umowę franczyzową z opłatami albo dokonać sprzedaży praw autorskich. W tym ostatnim rozwiązaniu albo sprzedamy całość praw autorskich (a zatem pozbędziemy się praw autorskich), albo dokonamy sprzedaży z zachowaniem wszystkich praw. Warto pamiętać, że w przypadku sprzedaży całości praw więcej zarobimy, ale przestaniemy czerpać zyski z naszego osiągnięcia.

– Nie ukrywam, że posługiwanie się własnym programem autorskim jest naszym niesamowitym wyróżnikiem – dodaje prezes M. Wróblewska. – To właśnie programy autorskie były naszym pomysłem na działalność i zdaje się, że im zawdzięczamy sukces na lokalnym rynku. Obecnie planujemy sprzedaż licencji (na zasadzie umowy licencyjnej dop. red.) do programu Akiki’s Playhouse z całym pakietem obejmującym przygotowane przez nas materiały autorskie oraz szkolenia dla lektorów i rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia.

 

Rękodzieło czyli coś oryginalnego

Ewa Jank swoje pierwsze prace wykonała parę lat temu. Dziś prezentuje je na swojej stronie www.evejank.blogspot.com , www.evejank.cba.pl oraz portalach społecznościowych. Współpracuje m.in. z warszawskim, internetowym sklepem Halo Art, znanym z różnego rodzaju asortymentu rękodzielniczego od torebek, po swetry, bluzki i maskotki, biżuterię i całe mnóstwo wyrobów z przeróżnej półki. Znajdziemy tam również prace malarskie, a oprócz nich nawet torby ekologiczne.
Sklep współpracuje z bardzo wieloma twórcami. Ceny produktów też nie są tam małe. Zresztą nie ma co się dziwić – wraz ze złotymi czasami dla świata robótek, nagle rękodzieło zaczęło być w cenie. Dzięki temu powstaje coraz więcej propozycji dla klientów, znudzonych ogranymi propozycjami znanych sieciówek odzieżowych. Sukces, a właściwie gwałtowny powrót do ręcznie wykonywanych prac jest dowodem na to, że dzisiejszy konsument szuka oryginalnego produktu. Chce wyróżniać się z tłumu, posiadając nietypowe przedmioty lub stylizacje.

 

„Szydełko” na wagę złota

Szydełkowe zabawki możemy nabyć w rozmaitych cenach. Najczęściej kosztują 60-80 zł. Zdarzają się jednak bardzo pomysłowe prace, które autorzy wyceniają nawet na 200 zł.

 

  • don

    Moja nauczycielka angielskiego i ruska kazała siedzieć w ławce i rysować szlaczki i pilnie słuchać o jej rodzinie chorobach.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

aby otrzymywać bieżące pomysły na biznes

  • dla pań
  • w mieście
  • na wsi
  • w internecie
  • w domu

Wpisz swój adres e-mail


NEWSLETTER