zaloguj
PRZEWIŃ

Prowadzisz biznes na rynkach światowych? Zobacz jak zminimalizować opłaty za wymianę walut

W 2015r. polskie firmy wypracowały nie tylko większe obroty w handlu zagranicznym niż rok wcześniej, ale po raz pierwszy handel ten zamknął się nadwyżką, co oznacza, że eksport przewyższył import. Według danych GUS, najwięcej polskich produktów w ubiegłym roku kupiły Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Francja, Włochy, Holandia i Rosja.

Z kolei import płynął przede wszystkim z Niemiec, Chin, Rosji, Włoch i Holandii. Większe obroty handlowe z partnerami zagranicznymi oznaczają dla polskich firm konieczność dokonywania większej ilości transakcji walutowych. Przeprowadzanie ich za pośrednictwem wyłącznie banków jest kosztowne, dlatego coraz więcej przedsiębiorców szuka innych form wymiany walut.

Dlaczego warto mieć konto walutowe

Bankowe spready walutowe, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty, potrafią wynosić nawet kilka procent, co przy dużych kwotach transakcji walutowych może generować spore straty. Duże przedsiębiorstwa, które miesięcznie mają wysokie obroty, najczęściej negocjują kurs walutowy lub marżę z bankiem. Małe firmy, które potrzebują wymienić często tylko niewielką kwotę, przeważnie nie mogą liczyć na taką możliwość. Skazane są więc na niekorzystne warunki, jakie oferuje im bank, obsługujący ich konto firmowe. Dużym błędem, popełnianym przez małe, a często także i średnie firmy, jest korzystanie wyłącznie z rachunku w polskiej walucie. Nawet jeśli handel z zagranicznymi partnerami jest dopiero w fazie rozwoju, warto pomyśleć o dodatkowym koncie walutowym, założonym w takiej walucie, w jakiej dokonuje się rozliczeń z kontrahentami. Dzięki temu firma otrzymuje możliwość samodzielnej wymiany otrzymywanej waluty na złotówki po najkorzystniejszym kursie i uniezależnienie się pod tym kątem od banku.

Samodzielna wymiana waluty poza bankiem

Do niedawna samodzielna wymiana walut wiązała się z koniecznością odwiedzin kantoru, co w przypadku firm obracających dużymi kwotami, nie było rozwiązaniem rozsądnym, a poza tym wiązało się ze sporą czasochłonnością. Dużo wygodniejsza i bezpieczniejsza od wymiany gotówkowej jest wymiana bezgotówkowa, którą dzisiaj dokonać można z częściowym pominięciem banku. Wystarczy bowiem skorzystać z usług internetowego kantoru wymiany walut, w którym transakcje przeprowadza się z udziałem bankowych rachunków: walutowego i w złotówkach. Chcąc np. wymienić na złotówki otrzymane od kontrahenta 5000,00 euro, trzeba najpierw przelać tę kwotę z konta walutowego na swoje konto założone w kantorze, tam dokonać wymiany waluty, a następnie przelać złotówki na konto w PLN.

Dlaczego pozabankowa wymiana w internecie się opłaca

Wystarczy porównać koszty takiej operacji w banku i na internetowej platformie wymiany walut. W dniu 05.05.2016r. największy polski bank PKO BP oferuje kurs kupna euro po 4,2849 zł, natomiast na największej internetowej społecznościowej giełdzie wymiany walut https://www.walutomat.pl/ można natrafić na kurs 4,3923 zł. Dokonując wymiany w banku 5000 euro otrzymamy więc sumę 21.424,50 zł, natomiast po transakcji na pozabankowej platformie zostanie nam kwota 21.961, 50 zł., czyli o 537 zł więcej. Wystawiając co miesiąc fakturę na kwotę 5000 euro i zamieniając otrzymane na konto walutowe sumy na platformie, można zyskać w ciągu roku ponad 6 tys. zł. Nietrudno się domyślić, na jakie oszczędności mogą liczyć przedsiębiorcy generujące dużo większe obroty.

Wybór kantoru internetowego

Popularność kantorów internetowych ostatnio tak wzrosła, że na rynku pojawiło się już kilkadziesiąt podmiotów oferujących takie usługi dla osób fizycznych i dla firm. Wśród nich popularne są zarówno tradycyjne kantory, które prowadzą działalność także w Internecie, jak i platformy społecznościowe, na których o kursie decydują ich użytkownicy. Wybierając kantor internetowy do obsługi firmowych transakcji walutowych, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
  • Szybkość transakcji - zależy ona od tego, czy kantor lub platforma posiada rachunek w tym samym banku, co klient
  • Sposób ustalania kursu ? najbardziej korzystne są serwisy, w których kurs ustalają użytkownicy platformy
  • Możliwość uzyskania rabatu na prowizję od transakcji lub możliwość negocjowania cen kursu np. przy regularnych lub dużych transakcjach
  • Bezpieczeństwo ? warto wybrać kantor, który posiada licencję KNF na świadczenie usług płatniczych oraz oferuje zaawansowane rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa danych użytkowników.

Udostępnij artykuł:

Podarunkowe gadżety pomysłem na biznes Podarunkowe gadżety pomysłem na biznes
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem