zaloguj
PRZEWIŃ

Ogromne zadłużenie i czy można się przed nim uchronić

Nawet 226 tys. przedsiębiorstw z łącznym długiem opiewającym na 7 mld zł znajduje się w Krajowym Rejestrze Długów (dane na 2017 rok). Z czego wynika tak ogromne zadłużenie i czy można się przed nim uchronić? Dowiedz się więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

Firmy działające na terenie woj. mazowieckiego i łódzkiego znajdują się w czołówce dłużników.

Natomiast we wschodniej części Polski zaledwie 7% przedsiębiorstw otrzymuje należności na czas.

Jak wynika z raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorców” opracowanego przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF), firmy działające na terenie woj. mazowieckiego i łódzkiego znajdują się w czołówce dłużników – łącznie mają do oddania ponad 1,7 mld zł. Natomiast we wschodniej części Polski zaledwie 7% przedsiębiorstw otrzymuje należności na czas. Statystyki pokazują, że firmowa lista dłużników systematycznie się wydłuża – terminowa spłata należności ma wiele przyczyn. 

Kiedy przedsiębiorca trafia na listę dłużników?

Na listę dłużników może trafić każdy przedsiębiorca, który spóźnia się z uregulowaniem należności wobec swoich kontrahentów oraz instytucji. Wystarczy, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą spóźnia się minimum 60 dni z zapłatą kwoty większej niż 200 zł. 

Bezpośrednią przyczyną trafienia na listę dłużników jest opóźnienie w spłacie zobowiązań wobec innych podmiotów. Różne są natomiast powody, dla których takie opóźnienia występują. Chociaż niektórzy przedsiębiorcy mogą umyślnie unikać płatności, w większości przypadków jest to związane z pojawieniem się zatorów płatniczych i zachwianiem płynności finansowej. Wystarczy, że kilku kontrahentów spóźnia się z uregulowaniem należności z wystawionych faktur, a przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań, np. wobec dostawców. Tak spirala się nakręca, prowadząc do utraty płynności finansowej. 

Obecność na liście dłużników – konsekwencje dla przedsiębiorcy

Wpis na listę dłużników jest bardzo uciążliwy dla przedsiębiorcy. Biorąc pod uwagę fakt, że z takich spisów korzystają inne podmioty gospodarcze, obecność firmy na liście KRD czy innej może skutkować utratą wiarygodności. Zmniejsza to zatem szanse na pozyskanie kolejnych kontrahentów – kto będzie chciał podjąć współpracę z nierzetelną firmą? 

Skutkiem wpisu do KRD może być też pogorszenie historii kredytowej, a co za tym idzie – trudność w uzyskaniu wsparcia finansowego od banków.  Żadna instytucja nie udzieli bowiem kredytu – niezależnie od kwoty – z obawy przed nieterminową spłatą lub uchylaniem się do uregulowania należności.

Mikrofaktoring – zabezpieczenie przed zatorami płatniczymi?

Przedsiębiorcy trafiającego na listę dłużników nikt nie pyta o powód opóźnień w regulowaniu bieżących zobowiązań. Tymczasem ponad 70% przedsiębiorców z sektora MSP wskazuje na poważne problemy z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów. W większości przypadków to zatory płatnicze są powodem obecności w spisie KRD czy innym.

Nie zawsze da się uchronić przed współpracą z nierzetelnymi klientami, ale zawsze można dążyć do zminimalizowania ryzyka utraty płynności finansowej  – niezależnie od przyczyny. Z pomocą przychodzą różnorodne formy finansowania działalności, w tym mikrofaktoring oferowany m.in. na Finiata.pl. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorca:

  • może dowolnie korzystać z przyznanego limitu faktoringowego – decyduje, które faktury sfinansuje w ten sposób
  • otrzymuje pieniądze z wystawionej faktury nawet następnego dnia po jej wystawieniu
  • spłaca zaciągnięte zobowiązanie w dogodnym dla siebie terminie
  • może korzystać z usługi doraźnie – bez konieczności wykupywania dostępu abonamentowego.

Finiata.pl oferuje także dedykowane rozwiązania mikrofaktoringu dla freelancerów czy firm transportowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł poradnikowy Co to jest faktoring.

Poznaj szczegóły funkcjonowania mikrofaktoringu. Być może to rozwiązanie korzystne również dla Ciebie? 

Materiał Partnera

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 2.89

Udostępnij artykuł:

Jakie są metody poszukiwania lokalizacji przez franczyzobiorcę Jakie są metody poszukiwania lokalizacji przez franczyzobiorcę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem