zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Handel akcjami – najważniejsze informacje

Akcje są przedmiotem obrotu na giełdzie papierów wartościowych. Inwestorzy grający na GPW zajmują się m.in.  sprzedażą i zakupem akcji, dążąc do pomnożenia posiadanego kapitału inwestycyjnego.

 

Handel akcjami prowadzony jest za pośrednictwem biura maklerskiego. Inaczej nie ma możliwości kupowania akcji od innych inwestorów i ich sprzedawania.

 

Inwestowanie samodzielne i z pośrednikiem

 

Na GPW przeciętny inwestor może dokonywać handlu akcjami giełdowymi indywidualnie, za pośrednictwem domu maklerskiego (np. XTB DM) albo też za pośrednictwem wybranego funduszu inwestycyjnego – funduszu akcji. W tym drugim przypadku to nie my podejmujemy decyzje akcje których spółek kupić, tylko zarządzający funduszem. Fundusze mają tę przewagę nad inwestowaniem samodzielnie, że w roli zarządzających są zatrudniani najczęściej eksperci z doświadczeniem, którzy od lat pracują w tej branży. Za pracę eksperta płaci każdy uczestnik funduszu akcji. Uiszcza się opłaty za zarządzanie, czyli około kilka procent zainwestowanych środków finansowych rocznie, a czasem też dodatkową prowizję od zysku. Bywa też, że kupno jednostek funduszu akcji obarczone jest większą prowizją niż zakup akcji.
Samodzielne inwestowanie jest bardziej świadome, inwestor wie co kupuje i co sprzedaje. Decyzje podejmuje dynamicznie, niezależnie od innych podmiotów i szybko może je zrealizować. O ile w takim przypadku można zakończyć inwestycje niemal natychmiast, to przy inwestowaniu z funduszem akcji zakończenie inwestycji zajmie nawet kilka dni.
Inwestowanie z funduszem i samodzielne na GPW zawsze obciążone jest ryzykiem, które należy mieć na uwadze przy podejmowaniu handlu akcjami.

 

Jak zacząć handel?

 

Żeby móc sprzedawać i kupować akcje na giełdzie, należy założyć rachunek maklerski, który dzieli się na dwa subkonta. Rachunek otworzymy w dowolnie wybranym domu maklerskim. Wygodnie taki rachunek można założyć w dużym, znanym banku. Oferty poszczególnych maklerów mogą różnić się od siebie, zwykle wysokością prowizji pobieranej od zawieranych transakcji. Dom maklerski w przypadku zleceń składanych w trybie online – a tych jest zdecydowanie najwięcej, pobiera od 0,2 do 0,4 proc. wartości kupowanych lub sprzedawanych akcji. Inna może być też wysokość rocznej opłaty za utrzymanie rachunku maklerskiego klienta – od 0 do nawet kilkudziesięciu złotych, ale i jego jakość czy liczba oferowanych usług dodatkowych.
Kiedy już wybierzemy dom maklerski i założymy konto, trzeba na nie wpłacić środki pieniężne, które przeznaczone będą na handel akcjami. Na pierwszym subkoncie dom maklerski będzie przechowywał środki na kupno akcji i pieniądze z przyszłej sprzedaży akcji, a na drugim zaś będą przechowywane posiadane przez inwestora papiery wartościowe.

 

Kupowanie i sprzedaż akcji

 

Po założeniu konta maklerskiego można zacząć kupować akcje. W zlecanej maklerowi transakcji wpisuje się, ile akcji chcemy kupić, jakiej spółki i po jakim limicie cenowym. Można też kupować papiery wartościowe „Po Każdej Cenie (PKC)” i „Po Cenie Rynkowej (PCR)”. Kiedy zatwierdzimy zlecenie kupna akcji, pieniądze zostaną zabezpieczone na koncie maklerskim, a sama transakcja przejdzie do realizacji podczas sesji giełdowej, która trwa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17.
Zasadniczo inwestor na GPW powinien kupować akcje wtedy, gdy są na zniżce wartości, a sprzedawać, jeśli mocno zyskają na swojej wycenie. Nie jest to jednak takie proste, bo przewidywanie ruchów cenowych akcji wybranych spółek nie jest do końca możliwe. Dlatego dla ograniczenia ryzyka tego, że kupione akcje stracą na wartości diametralnie, a inwestor poniesie duże straty, ustanawiany jest m.in. poziom Stop Loss. To z góry określone ryzyko, pozwalające na realizację zlecenia obronnego, minimalizującego straty z handlu akcjami. Jeśli akcje zaczynają tracić na wartości i zbliżają się do ustalonej granicy Stop Loss, będą automatycznie sprzedane.

 

Zyski z handlu akcjami

 

Myliłby się ten, kto twierdził, że handel akcjami przynosi zyski posiadaczom takich papierów wartościowych wyłącznie wówczas, gdy są kupowane po niższej cenie niż cena ich późniejszej sprzedaży. Źródłem zysku dla inwestora może być wypłacana przez niektóre spółki akcyjne dywidenda. To część rocznego zysku dzielona na wszystkich właścicieli firmy, czyli na posiadaczy akcji.



Sprawdź także: Pomysly-biznesowe.pl

materiał partnera

 

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.37

Udostępnij artykuł:

Franczyza na próbę z Północ Nieruchomości Franczyza na próbę z Północ Nieruchomości
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem