zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jak praca na niemieckich warunkach wpływa na kwotę wolną od podatku

Podobnie jak w innych krajach, również pracując w Niemczech, można zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej. Taka forma zatrudnienia pozwala na większą elastyczność oraz samodzielność w organizacji pracy. Należy jednak liczyć się z tym, że przedsiębiorców, nawet jeśli nikogo nie zatrudniają, obowiązują inne przepisy niż te, którym podlegają pracujący na etacie. W naszym poradniku podpowiadamy, o czym warto pamiętać, wybierając założenie swojej firmy oraz jak wpływa to na wysokość kwoty wolnej od podatku w trakcie składania rocznego rozliczenia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć.

Samozatrudnienie dla Polaków w Niemczech – czy to możliwe?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej (Gewerbe) to coraz chętniej wybierana forma zatrudnienia. Nic dziwnego, że interesują się tym również Polacy pracujący w Niemczech. Wyjazdy zarobkowe, na które decydują się obywatele naszego kraju, zazwyczaj związane są z wykonywaniem zleceń budowlanych. Rozwiązanie w postaci działalności gospodarczej stosowane jest ze względu na duże ułatwienia – jak choćby dostępna na Gewerbe kwota wolna od podatku. By móc to zrobić, należy jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Gewerbe to opcja dostępna długoterminowo, a więc w grę nie wchodzi kilkumiesięczny czy nawet roczny wyjazd. Ponadto musi ona przynosić zyski oraz aktywnie rozwijać gospodarkę poprzez oferowanie usług lub prowadzenie sprzedaży. Działalność może być prowadzona w spółce lub jednoosobowo. Decydując się na to drugie, trzeba mieć na uwadze, że za zaciągnięte zobowiązania świadczy się swoim własnym majątkiem.

Gewerbe – kwota wolna od podatku i rozliczanie dochodu

Osoba prowadząca działalność gospodarczą w Niemczech powinna pamiętać o wszystkich ważnych kwestiach formalnych, szczególnie tych, które wiążą się z rozliczeniem dochodu. Absolutną koniecznością jest wystawianie rachunków dla klientów w poprawnym formacie. Muszą one zawierać informację o formie opłacaniu VAT-u, również jeśli firma jest z niego zwolniona. Umorzenie opłaty dostępne jest tylko, jeśli dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku – wynosi ona 22000 lub 24500 euro, w zależności od formy działalności. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że po przekroczeniu na Gewerbe kwoty wolnej od podatku, pozostałe obroty podlegają opodatkowaniu, a od następnego roku firma nie ma już możliwości wystawiać faktur bez VAT.

Do obowiązków przedsiębiorcy w Niemczech należy także złożenie deklaracji podatku dochodowego. Jest to konieczne nawet w sytuacji, kiedy pozyskany dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku lub jeśli firma prowadziła działalność tylko jeden dzień.

Usługi budowlane w Niemczech – jako polska czy niemiecka firma?

Wielu Polaków zastanawia się, czy w obliczu skomplikowanych procedur rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym lub nawet w związku z koniecznością przestrzegania prawa zapisanego w obcym języku, zakładanie działalności za granicą jest dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że mieszkając i wykonując pracę na terenie Niemiec, założenie firmy na miejscu ułatwi pełne korzystanie z pakietu ulg i zwolnień dostępnych dla niemieckich przedsiębiorców. Aby uniknąć zaległości fiskalnych, można zdecydować się wynajęcie firmy zajmującej się prowadzeniem księgowości dla działalności zakładanych w Niemczech przez Polaków. Dzięki temu profesjonalne wsparcie w rodzimym języku będzie dostępne od ręki.

artykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.57

Udostępnij artykuł:

Jak przygotować się do spotkania z franczyzodawcą Jak przygotować się do spotkania z franczyzodawcą
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem