zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Automaty vendingowe - czy można na nich zarobić

Jeszcze niedawno automaty vendingowe kojarzyły się jedynie z kawą i słodyczami. Dzisiaj oferta tych maszyn to nie tylko przekąski, prasa, czy puszki, ale może ona obejmować właściwie wszystko – od biletów po jajka i mleko po buty. W Polsce vending dopiero się rozwija, co stwarza okazję do skorzystania z tego pomysłu na biznes. Zapytaliśmy osoby działające już w tej branży, czy on się opłaca.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega vendingowy biznes;
  • czy można na nim zarobić?
  • jak zadbać o wzrost swojego biznesu - katalog franczyz - 350 ofert - sprawdź tutaj.

Czym tak naprawdę jest vending? Otóż jest to sprzedawanie lub wydawanie oferowanych produktów bez udziału człowieka. Dzięki temu automaty vendingowe zapewniają dostęp do produktów i usług przez całą dobę. Lista pomysłów na biznes z automatów jest naprawdę bogata i wciąż uzupełniana o kolejne, często zaskakujące produkty.

Automaty vendingowe - najważniejsza lokalizacja

Jak wiadomo, najczęściej kupowanym produktem z automatów jest kawa, gazowane napoje, rogaliki i czekoladowe batony - bez względu na porę roku. Jak jednak mówią działający już operatorzy vendingowi coraz częściej klienci korzystają z automatów oferujących produkty bezcukrowe, fit i eko.

Jak mówią prowadzący już ten pomysł na biznes, trzy najważniejsze czynniki w jego sukcesie to… „dobra lokalizacja, dobra lokalizacja i…dobra lokalizacja.”

- A to wcale nie jest taka prosta sprawa – zastrzegają. – Przez miejsce, w którym postawimy nasze automaty musi się przewijać sporo ludzi, a więc najlepiej, gdy będą to dworce, galerie handlowe, przystanki, szkoły (w podstawówkach przede wszystkim z automatów powinno być serwowane zdrowe jedzenie), uczelnie, firmy, szpitale, ale także parki, place zabaw, parkingi, plaża, hotelowe baseny itp. Trzeba jednak pamiętać, że miejsca te są już często obłożone, a także istnieje sporo firm specjalizujących się w takiej sprzedaży i mający odpowiednie „wejścia”. Wszystko więc zależy od tego, co w tych maszynach będziemy sprzedawać.

Według prowadzących ten pomysł na biznes podstawowymi kosztami prowadzenia firmy vendingowej są koszty zakupu automatów oraz opłaty za wynajem powierzchni pod ich instalację (tak naprawdę nie ma uniwersalnego cenniku i wszystko tak naprawdę zależy od miejsca, w którym będziemy chcieli postawić nasze maszyny itp.). Czasami trzeba się porozumieć z właścicielami, managerami budynków, czasami z władzami miejscowości.

- Tanio nie jest – przyznają działający w tej branży. – Jednakże, jeśli rzeczywiście trafimy na świetną lokalizację i trafimy w zapotrzebowanie ludzi na oferowane produkty lub usługi – nasze automaty vendingowe to dobry pomysł na biznes dodatkowy. Koszty zakupu maszyn nie są aż tak ogromne – nieco drożej będzie u producenta. Wszystko zależy od typu automatu, od tego, czy kupujemy używany czy nowy itp. Poza tym, pierwsze dziewięć/dziesięć maszyn w dobrych miejscach pozwali pokryć koszty, kolejne przyniosą zyski. Trzeba też pamiętać, że na początku prowadzenia tego biznesu większość ustawień jest nietrafiona, więc trzeba liczyć się z kosztami przestawień i brakiem przychodów.

Co można sprzedawać z automatów vendingowych?

- Wszystko – mówią prowadzący ten pomysł na biznes. – Stroje kąpielowe, mleko, produkty higieniczne, produkty i narzędzia BHP itp. W Polsce nie ma jednego dokumentu prawnego regulującego tak naprawdę co można sprzedawać przy pomocy automatów vendingowych. Potencjalni prowadzący ten pomysł na biznes muszą więc być na bieżąco z różnymi aktami prawnymi określającymi dopuszczalność do obrotu planowanych rodzajów produktów.

I tak np. można spotkać Lottomaty, medalomaty, mlekowaty, jajomaty itp. W Polsce nowością są automaty do sprzedaży leków OTC, nazywane lekomatami. Jako pierwsza wprowadziła je na polski rynek włoska firma PharmaShop24.

Potencjalni operatorzy vendignowi pamiętać, iż maszyny są samoobsługowe, a więc pozostawione tak naprawdę „na łaskę” klientów lub…wandali.

- Skoro są to urządzenia bez stałego nadzoru, bardzo ważna jest telemetria – informują prowadzący ten pomysł na biznes. – Jest to system zdalnego przekazywania informacji z urządzeń. Ponadto bardzo ważne jest regularne sprawdzanie i odwiedzanie naszych automatów, ich czyszczenie i uzupełnianie. Ponadto wszystkie maszyny powinny być ładne wizualne, estetyczne i wzbudzać zaufanie klientów.

Prowadzący ten pomysł na biznes przyznają też, że rynek vendingowy psują nierzetelni przedsiębiorcy, którzy zaniżają ceny i pracują na starych, awaryjnych urządzeniach pozyskanych np. od wymieniających park maszynowy koncernów. Poza tym utrudnieniami w prowadzeniu tego biznesu jest także konkurencja między operatorami, także nieuczciwa (psucie maszyn, naklejanie nieprawdziwej informacji o zepsuciu się urządzenia przez co dany operator traci dzień sprzedaży), brak pewnej branżowej spójności, podjazdy cenowe.

Bardzo ważne jest rozeznanie się na lokalnym rynku, a także odpowiednia wiedza, cierpliwość i wytrwałość. Potencjalni prowadzący taki pomysł na biznes muszą też zdawać sobie sprawę z kosztów, a więc m.in. kosztów serwisu, części zamiennych, czynszu, kosztów transportu.

- Wielu poległo i musiało potem tanio sprzedać maszyny przez co właśnie trafiają się prawie nowe automaty za atrakcyjną cenę – przyznają działający w tej branży.

Według prowadzących ten pomysł na biznes jest on przyszłościowy, tym bardziej, że maszyny wciąż będą ulepszane - niektóre maszyny sprzedające na świecie mają już sztuczną inteligencję. I tak np. maszyny vendingowe Coca Coli w Nowej Zelandii i w USA, podłączone są do internetowej chmury i „rozmawiają” z klientami. Konkretniej - rozmawiają z nimi chat-boty.

A co warto sprzedawać w naszych rodzimych automatach vendingowych?

- Przede wszystkim trzeba celować w zdrowe jedzenie, produkty eko i fit – radzą właściciele. – Ale również w czasach zagrożenia koronawirusem i wszechobecnym smogiem idealnie sprawdzą się automaty ze środkami dezynfekującymi i maseczkami. Zawsze też znajdą się klienci na …parasolki lub pelerynki przeciwdeszczowe.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.76

Udostępnij artykuł:

Fitness na trampolinach. Skokami po zdrowie i super sylwetkę Fitness na trampolinach. Skokami po zdrowie i super sylwetkę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem