zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Złota jesień życia seniorów - agencja opiekunek/opiekunów dla osób starszych

"Na starość jest młodość potrzebniejsza niż za młodu" - powiedział niegdyś Hugo Dionizy Steinhaus. Tę maksymę można też rozumieć jako potrzebę pomocy osoby młodej seniorowi, która wspierałaby go i po prostu dotrzymywała towarzystwa. Niestety, nie zawsze rodzina jest w stanie lub ma możliwość zapewnienia należytej opieki najstarszym jej członkom.

Wówczas z pomocą przychodzą różne instytucje, w tym także prywatne agencje opiekunek/opiekunów dla osób starszych.  

To nie praca, a posługa

- Taka agencja może przynieść duże zyski - zapewniają właściciele już istniejącej. - Nie to jest jednak najważniejsze. Najważniejszy jest uśmiech seniorów, ich dobre samopoczucie i przekonanie, że jesteśmy potrzebni. Jako właściciele ponosimy ogromną odpowiedzialność za dobór odpowiedniego, uczciwego i wykwalifikowanego personelu, za bezpieczeństwo i zadowolenie seniorów i ich rodzin. Bierzemy niejako odpowiedzialność za ułatwienie życia osobom, które tego potrzebują. Chcemy też, aby i opiekunowie byli zadowoleni i odpowiednio wynagrodzeni. Musimy więc określić konkretne zasady, na jakich będzie działała nasza agencja, opracować skuteczne metody poszukiwania właściwych opiekunek/opiekunów. To oni budują renomę agencji. Trzeba też mieć nerwy ze stali i przekonanie o słuszności tego, co robimy. Nie raz spotkaliśmy się z opinią, że "żerujemy" na staruszkach i biednych kobiecinach (czyli opiekunkach). Znajdźcie działalność gospodarczą, w prowadzeniu której nie trzeba płacić podatków i nie zarabia się na ludziach. Nawet jak ktoś coś produkuje, to z myślą o tym, że kupią to ludzie. pomyslynabiznesWłaściciele jednej z agencji opiekunek/opiekunów dla osób w podeszłym wieku przyznają też, że aby dobrze prowadzić takiego rodzaju firmę, rozumieć oczekiwania zarówno rodzin jak i pracowników, samemu należy mieć doświadczenia w opiece nad seniorami. Trzeba też zainteresować się, jak funkcjonują agencje opiekunek osób starszych w Polsce, aby sprawdzić rynek, a więc badania ankietowe, rozmowy z rodzicami, rozmowy na forach.

- Starsze osoby potrafią być bardzo wdzięczne - opowiadają pracujące w agencji opiekunki. - Mimo to nie jest to praca łatwa, lecz bardzo emocjonalna, wymagająca dużo cierpliwości. Jest to też praca fizyczna - starszą osobę nierzadko trzeba podnosić, dźwigać. Jednakże opiekunka, która traktuję tę pracę jako posługę uważa, że obcowanie ze starszymi ludźmi oprócz zarobku daje jeszcze coś o wiele cenniejszego - seniorzy są kopalnią wiedzy na temat przeszłości, posiadają życiowe doświadczenie i ową salomonową mądrość właściwą dla ludzi Złotego Wieku.

Choć coraz słabsi fizycznie i potrzebujący pomocy często w codziennym życiu udowadniają jak wiele mają jeszcze do zaoferowania: pogodę ducha, niezależny od sytuacji wewnętrzny spokój, wyrozumiałość, poczucie humoru. Oczywiście są też już tacy schorowani, którzy tracą nad sobą panowanie, wciąż zadają te same pytania lub ciągle zapominają kim jesteśmy. Cóż poradzić-taka jest ludzka starość.

- Mnóstwo Polek wyjechało za granicę opiekować się seniorami - dodają opiekunki. - Wiadomo, że tam zarobek większy. W Polsce osoby starsze nie mają takiego zaplecza socjalnego, by otrzymywać dodatki do swoich emerytur, aby móc sowicie wynagrodzić opiekunkę. Dodatki pielęgnacyjne są bardzo niskie. Niestety, takie są realia i trzeba je zaakceptować. Jednakże praca w Polsce pozwala na bycie blisko rodziny, nie musimy "jechać" w świat. Polscy seniorzy także potrzebują opieki, nie tylko ci niemieccy, którzy są bardziej opłacalni. Niektórzy krytykują agencje opiekunek dla seniorów, że zabierają prowizje i płacą nam grosze. Oczywiście, że pobierają prowizje, ale dzięki agencji mamy legalną pracę, zaufanie klientów, a nasze pensje są dostosowane do polskich warunków.

 

Dobór odpowiedniego personelu

Według różnych statystyk społeczeństwo polskie starzeje się - według GUS w 2050 r. seniorzy mają stanowić już jedną czwartą całej populacji. W związku z tym potrzebne będą profesjonalne usługi i rynek produktów kierowanych do starszych odbiorców. Już teraz zapracowani bliscy szukają wykwalifikowanych osób, którzy obejmą opiekę nad schorowanymi rodzicami. I co ważne - szukają ich w legalnie działających agencjach.

- Profesjonalni opiekunowie pomagają seniorom w codziennych czynnościach: posprzątaniu mieszkania, pościeleniu łóżka, zrobieniu zakupów, przygotowaniu posiłków, kontrolowaniu przyjmowanych leków, dotrzymywaniu towarzystwa, ale także w profesjonalnej opiece pielęgniarskiej - opowiadają właściciele. - Zanim założymy działalność, trzeba zrobić biznes plan. Zastanowić się, jakie usługi będziemy oferować - usługi tzw. opiekunki dochodzącej, odwiedzającej seniora dwa razy w tygodniu po ok. 4 godz., opiekunki oferującej pomoc doraźną, a więc dyżury nocne i pomocy np. podczas rekonwalescencji chorego po powrocie ze szpitala, w czasie wyjazdu rodziny na wakacje itp.), ofertę całodobowej opieki wraz z zakwaterowaniem w mieszkaniu podopiecznego czy wszystkie naraz. Pomysł na biznes

Zajmuje się wówczas bieżącymi sprawami związanymi z prowadzeniem domu np. opłacaniem rachunków, pójście na pocztę, wizyty z podopiecznym u lekarza, wykupywanie leków. Według rodzin seniorów jest to o wiele lepsza forma zadbania o podopiecznego niż najlepszy dom opieki. Opiekunki całodobowe oczywiście wyjeżdżają na weekendy do domu (np. w piątek i wracają w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano, termin jest uzgadniany jest z rodziną). Wówczas w ramach uiszczonej już prowizji agencja zapewnia opiekunkę na zastępstwo (z wyłączeniem świąt, które opiekunki chcą spędzić we własnych rodzinach).

Warto zbadać, na jakie usługi będzie zapotrzebowanie na lokalnym rynku. Podstawowe formy oferowanej pomocy seniorowi nie będą wymagały zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, ale w miarę rozwijania firmy i proponowania usług pielęgniarskich bardzo ważny jest dobór odpowiedniego personelu. Opieka to nie tylko podawanie herbaty, ale także nadzór nad przyjmowaniem leków, obserwacja stanu zdrowia, dostosowanie jej do rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności (np. rehabilitacja, masaże, zmiana opatrunku, podanie zastrzyku, zmiana pampersów itp.) i fachowa wiedza z zakresu pielęgnacji seniora, chorób wieku podeszłego (przydatna np. podczas opieki nad chorym z demencją, chorobą Alzmeimera, Parkinsona), udzielania pierwszej pomocy czy chociażby znajomość zagadnień psychologii.

Najlepiej, gdy są to osoby posiadające już doświadczenie w opiece nad seniorami, np. pielęgniarki, ale także osoby po specjalistycznym. Powinny być też empatyczne, współczujące, z poczuciem humoru i potrafiące zjednać sobie sympatię. Muszą być odpowiedzialne - w opiece nad seniorami nie ma miejsca na niedopatrzenie czy jakaś pomyłkę.

- Dlatego też bardzo dokładnie sprawdzamy kandydatki na opiekunki - zapewniają właściciele agencji. -Warto pamiętać jednak, że referencje nie zawsze są wiarygodne, trzeba też brać pod uwagę doświadczenie i wykształcenie kandydatów. Później przedstawiamy portfolio wybranych przez nas pracowników klientom. Po zapoznaniu się z potrzebami seniora i jego rodziny wspólnie ustalamy profil osobowy opiekunki/opiekuna oraz zakres ich obowiązków i warunków pracy.

 

Pośrednictwo pracy lub agencja pracy tymczasowej

Pomysł na biznes Agencja opiekunek/opiekunów dla osób starszych zwykle działa w formie pośrednictwa pracy, a więc jej właściciel pośredniczy jedynie w zatrudnieniu opiekunki przez konkretną rodzinę.

- Jest pośrednikiem, a więc zarabia zazwyczaj na prowizji z umowy zawieranej między opiekunką a klientem lub na procencie od zarobków opiekunki - mówią właściciele.

Zakładana agencja może też funkcjonować na zasadach agencji pracy tymczasowej i wówczas właściciel sam zatrudnia opiekunki.

- Potrzebny jest wtedy specjalny certyfikat, po który trzeba zgłosić się do urzędu marszałkowskiego lub wojewódzkiego urzędu pracy - informują właściciele takich firm. - Wtedy uzyskamy wpis do specjalnego rejestru przedsiębiorstw trudniących się pośrednictwem pracy (tzw. krajowy rejestr agencji zatrudnienia) oraz odpowiedni certyfikat uprawniający do prowadzenia działalności (koszt - 200 zł).

W Generalnym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych trzeba postarać się z kolei o dokument niezbędny do dostępu i operowania danymi osobowymi. Opiekunka bez zamieszkania do osoby starszej to usługa ok. 15 zł/h, opiekunka z  zamieszkaniem  na stałe -  ok. 2000-2500 zł/miesiąc.

Rodzina zazwyczaj oferuje pokój do dyspozycji opiekunki oraz darmowe wyżywienie. Niektóre agencje oferują także opcję dwóch opiekunek w systemie po 2 tygodnie (14-15 dni) - wynagrodzenie za pół miesiąca to 1200 zł. Opiekunki same ustalają między sobą grafik, można początkowo zatrudnić jedna osobę i stopniowo przygotować osobę starszą do zmiany. Koszty założenia działalności oferującej opiekę nad osobami starszymi nie są duże. Warto jednak zainwestować w biuro, niezbędne do prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi opiekunkami. Chyba, że takie rozmowy będziemy prowadzić w domu.

Miesięczny koszt wynajmu lokalu waha się w granicach 1500 - 2500 zł, wyremontowanie - ok. 5 000 zł, wyposażenie - ok. 5 000 zł, koszty księgowej (ok. 400 zł), laptop - ok. 4000 zł, telefon (ok. 100 zł miesięcznie), nawiązanie współpracy z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.

Ważna jest także oczywiście reklama - strona internetowa z dokładnym opisaniem i cennikiem usług oraz elektronicznymi formularzami, ulotki (rozprowadzane w przychodniach, ośrodkach sprawujących czasową opiekę nad ludźmi starszymi, sklepów ortopedycznych i rehabilitacyjnych itp.), reklama w lokalnej gazecie itp. Do tego oczywiście dochodzą inne opłaty stałe - ZUS, wynagrodzenia pracowników, jeśli ich zatrudniamy, utrzymanie strony internetowej, reklama (ok. 500 zł), paliwo.

 

Dodatkowo-wynajem sprzętu medycznego

Według prowadzących agencję opiekuńczą coraz więcej Polaków docenia dobrodziejstwo opieki domowej dla swoich bliskich. Same agencje natomiast nie narzekają na brak klientów. Wprawdzie korzystanie z usług agencyjnych związane jest z większymi kosztami niż te, jakie trzeba byłoby ponieść w przypadku korzystania usług prywatnej opiekunki z polecenia. Jednakże dzięki skorzystaniu z agencji klient ma pewność otrzymania sprawdzonej, wyselekcjonowanej opiekunki, nie musi zajmować się sprawami formalno-ubezpieczeniowymi, poza tym może być spokojny o to, że w przypadku rezygnacji lub nieobecności opiekunki agencja zapewni zastępstwo.

Agencje stale prowadzą rekrutację nowych pracowników, dzięki czemu zapewniają pewność ich dostępności dla każdego podopiecznego każdego dnia. Niektóre firmy prowadzą także wynajem sprzętu medycznego, np. łóżka elektrycznego, wózków elektrycznych, chodzików, krzeseł toaletowych, materacy przeciwodleżynowych itp.

Oprócz kompleksowej opieki oferują także rehabilitację w miejscu zamieszkania seniorów (koszt zakupu tych sprzętów - ok. 30 tys. zł - oczywiście cena przybliżona, wszystko zależy od proponowanego sprzętu i jego ilości plus powierzchnia do magazynowania tych sprzętów - ok. 20-50 m2). Według prowadzących agencje opiekuńcze dobrym pomysłem byłoby także założenie profesjonalnej agencji opiekunek/opiekunów dla osób upośledzonych. Tutaj pożądani byliby absolwenci oligofrenopedagogiki, terapeuci.

- Wiem, że dużo jest takich osób, które do istniejących już ośrodków nie dostały się z powodu braku miejsc - mówią pracownicy ośrodków. - A jeśli już ktoś jest w ośrodku przebywa w nim jedynie do godz. 13 lub 14. A kto ma się nim zająć przez pozostałą część dnia? Sceptycy twierdzą, że agencje opiekunek osób starszych są nieopłacalne, ponieważ coraz popularniejsze stają się 6nowoczesne systemy teleopieki współfinansowane z budżetu miasta. Są to niewielkie nadajniki noszone np. na ręku seniora połączone z telefonem. Usługi teleopiekuńcze są rodzajem monitoringu pozostających samotnie w domu osób chorych, starszych,  niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, itd. Jednakże rodziny seniorów są zdania, że nic nie zastąpi bliskości drugiego człowieka, jego opieki i towarzystwa.

- Teleopieka nie zmieni seniorowi pościeli lub pampersa - mówią. - Poza tym czym tak naprawdę różni się idea tego nadajnika od zwykłego numeru alarmowego 112? Zależy nam na zapewnieniu towarzystwa naszym seniorom, a także aktywizowaniu tych mniej schorowanych. Nic nie zastąpi człowieka przy drugim człowieku. Zarówno rodziny seniorów, jak i dyrektorzy MOPS-ów, domów opieki i sami właściciele agencji dla osób w podeszłym wieku przekonują, że popyt na usługi dla seniorów - zwłaszcza na opiekę domową - będzie rósł z każdym rokiem. Fakt, że przy opiece nad bliskimi rodziny korzystają z usług specjalistów, wynika nie tylko z coraz większej ich zamożności, nadmiaru pracy, braku czasu i oddalenia od rodziców mieszkających w innym mieście lub kraju, ale przede wszystkim rosnącej świadomości, jak takie usługi powinny wyglądać.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.31

Udostępnij artykuł:

Co wyróżnia XTREME FITNESS GYMS FRANCHISE Co wyróżnia  XTREME FITNESS GYMS FRANCHISE
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem