zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Wioski tematyczne - dobry pomysł na biznes na wsi

W ostatnich latach można było zauważyć zmiany zachodzące na polskich wsiach – polegały one na coraz częstszym odchodzeniu od sektora rolniczego w kierunku różnych usług i realizowaniu różnych pomysłów na biznes. Dziś na wsi można spotkać różne dobre pomysły na biznes, które się sprawdziły. To nie tylko gospodarstwa agroturystyczne, ale także salony fryzjerskie, kosmetyczne, produkcja mebli, własnych przetworów czy też czarter jachtów. Pojawiło się też miejsce na ciekawe inicjatywy zbiorowe. Jednym z nich są wioski tematyczne na wsi – pomysł na biznes współtworzony z sąsiadami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są wioski tematyczne;
  • czym się charakteryzują;
  • jaki mają potencjał.

 

Czym jest wioska tematyczna na wsi? Inaczej nazywana jest wsią z motywem przewodnim, w której wszyscy mieszkańcy prowadzą „działalność gospodarczą” w wybranej specjalizacji. Z powodzeniem funkcjonują na całym świecie.

 

Dobry pomysł na …wieś

Specjalizacje te mogą być naprawdę różne i związane z usługami edukacyjnymi, informacyjnymi, turystycznymi, budowana na bazie zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych danej miejscowości. Ten pomysł na biznes można rozwijać więc na wiele sposobów.

 

Wioska tematyczna prowadzi działalność gospodarczą i/lub działalność statutową odpłatną zgodnie z opracowaną ofertą dostępną dla klienta, minimum w okresie sezonu turystycznego.

 

Wioska tematyczna jest niewątpliwie ciekawym sposobem na ożywienie gospodarki wiejskiej, zapewnienie jej mieszkańcom alternatywnych dochodów, integruje ich, umożliwia poznanie danej wsi turystom, tworzy wspólną markę miejscowości i jej lokalnych, unikalnych produktów.

 

Zgodnie z dokumentem „Standardy funkcjonowania wioski tematycznej” jest ona „przedsięwzięciem realizowanym przez organizację pozarządową działająca w celach społecznych i nie nastawioną na zysk, która dla osiągania celów społecznych prowadzi działalność gospodarczą i/lub odpłatną statutową pożytku publicznego.”

 

Co jeszcze warto wiedzieć realizując ten pomysł na biznes? Otóż w realizacji działań wioska tematyczna współpracuje z partnerami lokalnymi (biznes, administracja, organizacje obywatelskie) oraz partnerami regionalnymi i krajowymi. Może mieć ona formę prawną stowarzyszenia, fundacji, związku stowarzyszeń, spółdzielni socjalnej lub spółki prawa handlowego o statusie non for profit (art. 3 a Ustawy OPP)

 

Realizując ten pomysł na biznes nie można zapominać, że wioska tematyczna jest organizacją zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Działa zgodnie ze swoim statutem, przepisami dotyczącymi wybranej formy prawnej oraz ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wioska tematyczna posiada też określoną specjalizację, misję i wizję rozwoju, określony obszar aktywności (rynek, klienci i ich określone potrzeby), ofertę produktów i usług, strategię rozwoju i plan marketingowy.

 

Potencjał wioski tematycznej

Wioska tematyczna posiada własne produkty i usługi związane z wybraną specjalizacją. Jej oferta:

  • posiada co najmniej 2 różne elementy oferty (produkty/usługi);
  • dysponuje produktami do kupienia – produkty regionalne, usługi;
  • jest zróżnicowana ze względu na wiek odbiorców;
  • posiada dwie opcje oferty – A i B – uzależnione od pogody.

 

Realizujący ten pomysł na biznes – powołując się na wspomniany wyżej dokument – przypominają także, że wioska tematyczna powinna zatrudniać minimum 2 osoby (na umowy zlecenia/dzieło, umowy o pracę), które będą świadczyły odpłatnie usługi w ramach działalności dochodowej wioski. Przewodnik w wiosce musi posiadać wiedzę i umiejętności konieczne do profesjonalnej obsługi grup. Istotny jest każdy detal - ubiór/element stroju/rekwizyty osób witających grupy, pracowników wioski powinny nawiązywać do jej tematu, budować klimat i tożsamość wioski. Osoby zaangażowane w działalność wioski tematycznej powinny w sposób systematyczny podnosić swoją wiedzę i kwalifikacje. W wioskach bowiem prowadzone są różnego rodzaju warsztaty związane z motywem przewodnim miejscowości przeznaczone dla dzieci i dorosłych.

 

W skład oferty zapewnianej przez wioski tematyczne wchodzą takie atrakcje jak np.:

  • ścieżki edukacyjne;
  • gry terenowe;
  • zajęcia warsztatowe;
  • wizyty w gospodarstwach, w tym w gospodarstwach edukacyjnych.

 

W przypadku prowadzenia tego pomysłu na biznes na wsi niezbędne jest biuro - wyodrębniony lokal wyposażony w komputer z dostępem do Internetu, telefon, toalety, przestrzeń parkingową. Prowadzący ten pomysł na biznes powinni też obsługiwać własną stronę internetową, aby o miejscowości dowiedziało się jak najwięcej ludzi. Oczywiście wioska tematyczna powinna być oznakowana – tabliczki, kierunkowskazy, informacje o godzinach pracy. Bardzo ważną rolę

w promocji produktów turystyki wiejskiej odgrywają imprezy wystawiennicze.

 

O potencjale wiosek tematycznych świadczy przykład Parku Jurajskiego w Bałtowie niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Stworzony siłami lokalnej społeczności w 2004 roku, po odkryciu w tamtejszych skałach jurajskich skamieniałych tropów dinozaurów, zamienił peryferyjną i niezbyt bogatą gminę w prężnie rozwijającą się jednostkę samorządu terytorialnego. Park w Bałtowie odwiedza rocznie ok. 200 tys. osób.

 

Motyw przewodni wioski może być naprawdę bardzo różny. Wioska Skrzatów/Smerfów, Wioska Grzybowa, Wioska Miodowa, Wioska Baśni, Wioska Wróżek, Wioska Hobbitów itp. To pomysł na biznes, kreowany przez możliwości danej miejscowości i kreatywność jej mieszkańców, przez  miejscowe legendy, specyfikę krajobrazu/przyrody, tradycje, określone talenty/pasje mieszkańców, ich zamiłowania. Oczywiście najczęściej za motyw przewodni obiera się np. lokalne produkty, ponieważ nie da się ukryć, że wieś przyciąga turystów przede wszystkim smakiem.

 

- Jednakże pomysłów jest jeszcze naprawdę mnóstwo – mówią prowadzący ten pomysł na biznes na wsi na południu Polski. – Naprawdę z zapadłej popegeerowskiej wsi można wyczarować wspaniałą miejscowość. Trzeba tylko odkryć potencjał drzemiący w danej wsi.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.40

Udostępnij artykuł:

Zarabiaj efektownym show ! Zarabiaj efektownym show !
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem