zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Jakie są aktualne koszty odsetkowe w pożyczce gotówkowej

Korzystając z oferty instytucji bankowych i pozabankowych, zależy nam na jak najkorzystniejszych warunkach i jak najniższych kosztach. Aby w pełni móc zrozumieć przedstawione przez banki i firmy pożyczkowe koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania, warto dowiedzieć się, jakie składowe wchodzą w całkowity koszt kredytu lub pożyczki. Dopiero gdy orientujemy się w poszczególnych elementach zobowiązania, z pełną świadomością możemy porównać oferty różnych instytucji i obliczyć, na jakie koszty się decydujemy. Czym jest całkowity koszt kredytu i ile wynoszą aktualne koszty odsetkowe, dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest całkowity koszt kredytu?

Aby łatwiej nam było przyswoić i zrozumieć finansową nomenklaturę, zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest całkowity koszt kredytu.

Całkowity koszt kredytu, to po prostu wszystkie koszty, jakie będzie musiał ponieść konsument w zawiązku z przyznanym kredytem lub pożyczką. Jeśli zatem chcemy skorzystać z pieniędzy z instytucji finansowych, należy zapoznać się z kosztami, które ten całkowity koszt tworzą. Każda instytucja finansowa może ustanowić wysokość poszczególnych kosztów, przestrzegając oczywiście zapisów w obowiązujących aktach prawnych. Do całkowitego kosztu kredytu wpisane są pewne elementy stałe, które na ten koszt się składają i należą do nich:

Odsetki – to inaczej koszty, które musimy ponieść za korzystanie z cudzego kapitału. Ustalane są w skali roku, a ich wysokość zależna jest wysokości stóp procentowych, wysokości zobowiązania i okresu kredytowania. Od wysokości oprocentowania kredytu lub pożyczki w dużej mierze zależy koszt zobowiązania. Wyrażone są w procentach i liczone od kapitału całkowitego. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Odsetki składają się ze stopy procentowej i marży. Formalnie nie mogą być one wyższe, niż czterokrotność stopy lombardowej ustalanej przez NBP.

Prowizja – jest na ogół jednorazową opłatą za przyznanie kredytu pobieraną po wypłaceniu kredytu i może zostać doliczona do pierwszej raty lub skredytowana, czyli rozłożona na raty. Prowizja jest wynagrodzeniem dla instytucji finansowych za udzielenie kredytu lub pożyczki. Również wyrażana jest w procentach i liczona jest od kwoty udzielonego zobowiązania. Wysokość prowizji może być ustalona indywidualnie.

Koszty usług dodatkowych, w tym np. ubezpieczenie – są dla banku zabezpieczeniem przed brakiem spłaty ze strony konsumenta. Jednakże zakres ochrony bywa bardzo zróżnicowany. Najczęściej towarzystwo ubezpieczeniowe, w zamian za opłaconą składkę, zobowiązuje się spłacić pozostały dług w przypadku śmierci, trwałego kalectwa lub niezdolności do pracy kredytobiorcy.

Inne opłaty – np. opłata przygotowawcza.

Jakie są aktualne koszty odsetkowe w pożyczce gotówkowej?

Odsetki możemy podzielić na dwa rodzaje, odsetki ustawowe i odsetki umowne. Odsetki ustawowe, są oczywiście odgórnie ustalone w ustawie, natomiast umowne ustalane są indywidualnie pomiędzy stronami np. zawierającymi umowę o pożyczkę gotówkową. Odsetki ustawowe dzielimy na odsetki kapitałowe, za opóźnienie i za opóźnienie w transakcjach handlowych. Wysokość odsetek ustawowych reguluje Kodeks cywilny. Przepisy te określają dwie stawki odsetek kapitałowych:

  • podstawową – która jest równa sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktów procentowych,
  • maksymalną – która jest równa dwukrotności stawki podstawowej.

Jeśli jednak obawiamy się o samodzielne obliczenia, warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych w Internecie.

artykuł sponsorowany

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.66

Udostępnij artykuł:

Fitness na trampolinach. Skokami po zdrowie i super sylwetkę Fitness na trampolinach. Skokami po zdrowie i super sylwetkę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem