Partner serwisu

Jakie oprocentowanie lokaty wybrać ? stałe czy zmienne?

Chcąc zdeponować pieniądze na lokacie, z pewnością szukasz najatrakcyjniejszej. Czy zwracając uwagę na oprocentowanie, zastanawiasz się, czy korzystniejsze będzie stałe, czy też zmienne? Czas rozwiać swoje wątpliwości.

Oprocentowanie lokaty to jeden z czynników mających wpływ na wysokość zysku, jaki uzyskasz po wygaśnięciu umowy zawartej z bankiem. Być może również ty uważasz, że oprocentowanie jest najważniejsze i to właśnie na nie zwracasz szczególną uwagę, zapoznając się z aktualnie dostępnymi ofertami lokat. Jeżeli zapoznałeś się z propozycjami banków, to z pewnością zauważyłeś, że oferują one lokaty z oprocentowaniem stałym i zmiennym. W pierwszym przypadku od razu wyliczysz, ile zarobisz. Wybierając ofertę lokaty z oprocentowaniem zmiennym, sprawa jest trudniejsza ? konieczne będzie obserwowanie zmian wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Oprocentowanie stałe jest komfortowe Wybierając lokatę z oprocentowaniem stałym, możesz być pewien zysku już w momencie podpisania umowy z bankiem. Kiedy warto wybrać taką lokatę? Z pewnością wówczas, gdy gospodarka nie jest w najlepszej kondycji. Wówczas bowiem banki obniżają oprocentowanie lokat. Przykładem lokaty ze stałym oprocentowaniem jest np. Lokata Happy dostępna w ofercie Idea Banku. Jest to produkt dostępny wyłącznie dla nowych klientów banku. Aby założyć lokatę, wystarczy dysponować kwotą 500 zł (maksymalna kwota, którą można zdeponować wynosi 10 000 zł). W zależności od długości trwania umowy, bank proponuje oprocentowanie stałe w wysokości:
  • 4,00% w skali roku ? gdy lokata zostanie założona na 2 miesiące,
  • 3,50% w skali roku ? w gdy lokata zostanie założona na 1 lub 3 miesiące.
Oprocentowanie zmienne ? kiedy takie wybrać? Kiedy możesz zarobić, zakładając lokatę z oprocentowaniem zmiennym? Gdy wieści płynące z rynku są optymistyczne. Wówczas najlepsza lokata to właśnie ta ze zmiennym oprocentowaniem. Dlaczego? Podpisując umowę o prowadzenie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, musisz być świadomy, że bank będzie mógł je zmienić. Szybki rozwój w gospodarce oznacza, że bank najprawdopodobniej podniesie wysokość oprocentowania, a ty zarobisz więcej niż się spodziewałeś. Choć lokaty ze zmiennym oprocentowaniem są dostępne w ofertach banków, to z uwagi na ryzyko związane z ich założeniem, jest ich mniej ? większość klientów woli stały zysk. Decydując się na taki produkt, musisz przygotować się, że poszukiwania zajmą ci trochę czasu. Oprocentowanie lokat jest uzależnione od zmian stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, które są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Niektóre banki dodatkowo uzależniają jego wysokość od wskaźnika inflacji i aktualnej sytuacji finansowej banku. Czy obserwujesz zmiany na rynku? Skoro już wiesz, jak banki podchodzą do kwestii naliczania wysokości oprocentowania, to powinieneś wiedzieć, czy będzie dla ciebie korzystniejsza lokata ze stałym, czy też zmiennym oprocentowaniem. Nie jesteś na bieżąco z informacjami ze świata gospodarki? Zatem lepiej zrobisz, jeżeli wybierzesz lokatę ze stałym oprocentowaniem. Dzień zaczynasz od sprawdzenia, co się dzieje na giełdach i czytania komentarz ekonomicznych? Jako osoba zorientowana, z pewnością prawidłowo wytypujesz moment, w którym opłaca się założyć lokatę z oprocentowaniem zmiennym.

Katalog Franczyz

Sprawdź gotowe pomysły