zaloguj
PRZEWIŃ

Masz kredyt walutowy? Sprawdź, jak możesz obniżyć swoją ratę

Kredyty walutowe ? szczególnie te we frankach ? wielu osobom przysparzają dziś nie lada kłopotów, ze względu na wahania kursów i wysokie bankowe spready. Ale sytuacje kryzysowe mają to do siebie, że zazwyczaj da się z nich wybrnąć albo przynajmniej je załagodzić. Nie inaczej jest w przypadku kredytu w obcej walucie. Jak wiadomo, od 5 lat obowiązuje tzw. ustawa antyspreadowa (Ustawa z dnia 29 lipca 2011 o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw), która umożliwia spłatę kredytu w walucie, w jakiej został on zaciągnięty. W związku z tym kredytobiorcy nie są już skazani na bankowe kursy i mogą pozyskiwać środki na spłatę kolejnych rat, korzystając z bardziej dogodnych metod wymiany walut. Jak zatem zaoszczędzić na kredycie walutowym?

Wymieniaj walutę przez Internet Godną uwagi alternatywą dla banków ? w zakresie wymiany walut ? są internetowe kantory. Tego rodzaju serwisy funkcjonują w Polsce dopiero od kilku lat, ale z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i zaufaniem społecznym. Kantor online to przede wszystkim niski spread (niekiedy nawet o kilka procent niższy niż w banku) oraz atrakcyjne dla użytkowników kursy sprzedaży i kupna waluty. W przypadku jednorazowej transakcji możemy zaoszczędzić lub zyskać zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu złotych w porównaniu do wymiany w banku (przy większych kwotach nawet kilkaset zł). Jeżeli natomiast w ten sposób dokonujemy regularnego zakupu waluty na spłatę kredytu, suma oszczędności może wynieść nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Skorzystaj z automatycznych spłat Oprócz cyklicznej wymiany walut, możemy także skorzystać z bardziej komfortowego rozwiązania, jakim jest automatyczna spłata kredytu, dokonywana za pośrednictwem e-kantoru. W ten sposób nie musimy już co miesiąc obserwować kursów, aby kupić np. franki jak najtaniej, ponieważ kantor dokonuje wymiany po preferencyjnym kursie już bez naszego bezpośredniego udziału, po czym przelewa kwotę w danej walucie na konto banku, w którym mamy kredyt. Co istotne, tego rodzaju usługa bywa niekiedy bardziej opłacalna niż samodzielne, regularne transakcje, ponieważ niektóre kantory oferują lepsze warunki dla klientów korzystających z automatycznych spłat, np.  obniżoną marżę. Zacznij obniżać koszty swojego kredytu Jeżeli decydujemy się na podjęcie konkretnych kroków w celu obniżenia rat kredytu, na początku powinniśmy udać się do banku i podpisać aneks o spłacie pożyczki bezpośrednio w danej walucie. Następnie postępujemy według wytycznych wybranego kantoru internetowego ? posłużmy się przykładem planera kredytowego https://internetowykantor.pl/:
  • ustawiamy parametry automatycznej spłaty w kantorze online: wysokość raty, liczbę rat, datę najbliższej raty oraz docelowy rachunek, na który ma być przesyłana przewalutowana kwota
  • kolejny etap to dodanie stałego zlecenia do swojego konta bankowego, aby środki na spłatę rat były regularnie przesyłane do e-kantoru (w omawianym przypadku obowiązuje minimum 10-dniowe wyprzedzenie i kwota zawierająca 10% margines bezpieczeństwa ? na wypadek nagłego wzrostu kursu; jeżeli kurs jest niższy, nadwyżka jest zwracana na konto klienta)
  • ostatnim krokiem jest aktywacja automatycznej spłaty.
Korzystając z automatycznych spłat, rocznie możemy zaoszczędzić do kilkuset złotych, natomiast koszt całego kredytu możemy obniżyć średnio o 4000-10000 PLN, w zależności od tego, w jakim banku go spłacamy i ile lat pozostało nam do ostatniej raty.

Udostępnij artykuł:

Jakie są metody poszukiwania lokalizacji przez franczyzobiorcę Jakie są metody poszukiwania lokalizacji przez franczyzobiorcę
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem