zaloguj
PRZEWIŃ

Za zatrudnionego członka rodziny trzeba opłacać składki tak jak za przedsiębiorcę

ZUS przypomniał, że wysokość wynagrodzenia zatrudnionego członka rodziny nie ma znaczenia, aby uznać go za osobę współpracująca. Jeżeli członek rodziny spełnia kryteria osoby współpracującej trzeba za niego opłacać składki w pełnej wysokości, tak jak za przedsiębiorcę.

Przedsiębiorczyni w swojej działalności zamierza zatrudnić męża na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych będzie on podlegał ubezpieczeniom społecznym tak, jak osoba współpracująca.Wnioskodawczyni powzięła jednak wątpliwości czy rzeczywiście przy zatrudnieniu męża na podstawie umowy o pracę zawsze będzie on podlegał składkom na ZUS w pełnej wysokości tak, jak przedsiębiorca. Czy wysokość wynagrodzenia, jakie będzie on otrzymywał nie ma znaczenia?

Jakie jest zdanie przedsiębiorcy?

Przedsiębiorczyni uważa, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrudnienie męża na podstawie umowy o pracę niezależnie od kwoty wynagrodzenia będzie rodziło obowiązek zapłaty składek na ZUS w pełnej wysokości, tak jak za przedsiębiorcę. Kwota wynagrodzenia nie ma w tym przypadku wpływu na kwotę składek do ZUS do zapłaty.

Przeczytaj też:

Co na to ZUS?

 

Zakład przyznał rację przedsiębiorczyni.

 

ZUS przypomniał, że mąż jest uważany za osobę współpracującą z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, jeżeli wspólnie z żoną pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności.

 

Z kolei, jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. Przy ustalaniu czy członek rodziny podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca nie ma znaczenia zarówno okres, przez który współdziała on przy wykonywaniu działalności, jak również wymiar czasu pracy czy też jego wiek. Osoba współpracująca podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia

 

Interpretacja ZUS z 1 marca 2019 r., oddział w Gdańsku DI/100000/43/173/2019

 

Anna Kostecka

 

 

materiał partnera

Udostępnij artykuł:

Biznes oparty na miłości do czworonogów. Handel i dystrybucja psich akcesoriów Biznes oparty na miłości do czworonogów. Handel i dystrybucja psich akcesoriów
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem