zaloguj

Ile kosztuje serwer dedykowany

Serwer dedykowany to rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów, którzy potrzebują usług hostingowych. W ofertach firm, które zapewniają hosting, znaleźć można serwery współdzielone, serwery VPS i właśnie serwery dedykowane. Czym ostatni z wymienionych różni się od pozostałych, ile kosztuje i kto powinien rozważyć zakup takiej usługi?

Czym jest serwer dedykowany?

Klient, który decyduje się na usługę serwerową, musi przeanalizować, jakie ma potrzeby. Wspomniane już 3 rodzaje usług są odpowiednie dla klientów o różnych wymaganiach. Podstawową ofertę stanowią serwery współdzielone, gdzie jednocześnie z zasobów danej maszyny może korzystać np. 1000 różnych użytkowników. Dzielą oni pomiędzy sobą procesor, pamięć RAM, powierzchnię dyskową, a każdy ma oczywiście do nich dostęp w ograniczonym zakresie. Klient korzysta z panelu administracyjnego, jaki oferuje firma, może to być cPanel czy DirectAdmin. Ma określony transfer do wykorzystania. Jest to propozycja dla małych stron – konto współdzielone poradzi sobie z obsługą witryny opartej na Wordpressie, która ma kilka tysięcy unikatowych użytkowników dziennie, ale już nie da sobie rady z dużym sklepem internetowym.

 Tutaj pojawiają się serwery VPS, których na jednej maszynie może być kilkadziesiąt albo np. 100. Zerknijcie, jak to wygląda np. w usłudze cloud, czyli serwera w chmurze. Możliwości są już większe, ale też uzależnione od sposobu, w jaki został podzielony serwer. Przede wszystkim różnica tkwi w większych możliwościach administracyjnych, opcji instalowania oprogramowania pod swoje potrzeby i nie tylko. Kiedy parametry serwera VPS okazują się niewystarczające, aby można było na nim oferować daną usługę, wtedy pojawiają się serwery dedykowane, czyli usługa dla wymagających.

 Serwer dedykowany to komputer oddany do twojej dyspozycji. Usługi nie dzielisz z żadnym innym użytkownikiem. To oferta jest przeznaczona dla stron, które mają bardzo dużą oglądalność. Na serwerze dedykowanym możesz instalować oprogramowanie – również dowolny system operacyjny. Usługa ta sprawdzi się na pewno w przypadku prowadzenia radia internetowego czy telewizji internetowej, ale również jeśli chcemy oferować pocztę e-mail dla bardzo dużej liczby użytkowników.

 Serwery dedykowane oferowane są przez firmy w dwóch opcjach:

  • Jako serwer dedykowany Root – klient ma pełną kontrolę nad urządzeniem, może instalować niezbędne oprogramowanie, w tym panel administracyjny.

  • Jako serwer dedykowany zarządzany – klient otrzymuje dostęp do panelu administracyjnego, z pomocą którego może zarządzać jego zasobami, w tym kontami e-mail, FTP czy stworzonymi serwerami wirtualnymi.

Ile kosztuje serwer dedykowany?

Podobnie, jak w innych usługach serwerowych, również w przypadku serwera dedykowanego cena usługi jest uzależniona od parametrów maszyny, na jaką się zdecydujesz. Znaczenie ma m.in.

  • procesor (CPU),

  • pamięć RAM,

  • powierzchnia dyskowa,

Jak wysokie mogą być różnice w zależności od parametrów? Porównajmy dwa serwery ze wspomnianej już usługi homecloud.pl:

  • serwer z procesorem Intel® Core i3 i3-2120, 2 Core @ 3,3 GHz, 8 GB DDR3 pamięci RAM i powierzchnią dyskową 2x 1 TB HDD kosztował w momencie pisania tego artykułu 145 zł netto miesięcznie;

  • serwer z 2x Intel® Xeon® E5-2620 v4, 8 Core @ 2,1/3,0 GHz, 64 GB DDR4 i 2x 480 GB SSD + 2x 4 TB SAS to już wydatek rzędu 750 zł netto miesięcznie.

Duże różnice są widoczne zarówno w parametrach serwera, jak i w jego cenie. Dlatego ofertę należy dopasowywać rozsądnie do swoich oczekiwań. W razie wątpliwości administratorzy danych usług serwerowych na pewno udzielą pomocy i zaproponują parametry wystarczające pod konkretną usługę.

Koszt serwera dedykowanego

Serwery dedykowane przeznaczone są pod usługi, które wymagają bardzo dobrych parametrów. Warto zainteresować się nimi głównie wtedy, kiedy widzimy już, że serwer VPS nie jest wystarczający. Wówczas warto wziąć pod uwagę możliwość korzystania ze zdecydowanie mocniejszego serwera dedykowanego.

 

 

materiał partnera

Udostępnij artykuł:

Jaki lokal jest najlepszy na start Jaki lokal jest najlepszy na start
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem