zaloguj
PRZEWIŃ

Czy less i zero waste w biurze się opłaca Sposoby, dzięki którym Twoja firma zacznie dbać o środowisko

W ciągu ostatnich lat znacząco wzrosła świadomość społeczna na temat wpływu nawyków i decyzji konsumenckich na środowisko. Dzięki temu coraz więcej osób podczas codziennych zakupów korzysta z plecaków i własnych toreb wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych torebek foliowych. Jak jednak można zadbać o podobne rozwiązania we własnej firmie?

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy less i zero waste w biurze się opłaca Sposoby, dzięki którym Twoja firma zacznie dbać o środowisko

 

Ekologiczne trendy coraz częściej można zaobserwować w biurach. Dzieje się tak, ponieważ konsekwentne działania promujące ideologię less i zero waste nie tylko budują pozytywny wizerunek firmy, ale też zapewniają większe oszczędności. Zobacz, jak szybko i skutecznie wprowadzić je w swoim miejscu pracy.

Czym jest zero waste i dlaczego generuje oszczędności?

Zero waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza brak odpadów. Analogicznie termin less waste to ograniczanie produkcji śmieci. W kontekście ochrony środowiska oznacza to taki styl życia lub pracy, w którym dąży się do generowania jak najmniejszej ilości śmieci, aby zminimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko. Na co dzień można to osiągnąć chociażby poprzez używanie wspomnianych we wstępie toreb wielorazowego użytku lub jedzenie posiłków restauracjach i kawiarniach na miejscu, zamiast zabierania zamówień na wynos, pakowanych najczęściej w plastikowe lub kartonowe pojemniki. Podobne nawyki możesz wprowadzić w swoim miejscu pracy, by stworzyć ekologiczne biuro. Wystarczy, że zdecydujesz się na proste zmiany w codziennym funkcjonowaniu firmy.

  • Prowadzenie dokumentacji elektronicznej – na pewno wielokrotnie udało Ci się zauważyć w stopkach otrzymywanych e-maili informację, aby nie drukować bez wyraźnej potrzeby odczytywanej wiadomości. Takie działanie to dobry początek. Warto jednak iść krok dalej i ograniczyć tworzenie papierowej dokumentacji do niezbędnego minimum. Pozwoli Ci to nie tylko zmniejszyć wydatki związane z zakupem kolejnych ryz papieru, nowych tonerów i serwisem drukarek, ale też przyspieszyć codzienną pracę. Zamiast zapełniać szafy kolejnymi segregatorami pełnymi raportów i zestawień, lepiej stworzyć dobrze uporządkowaną elektroniczną bazę danych, w której pracownicy jednym kliknięciem będą mogli odnaleźć potrzebny dokument.

  • Ustawienie w biurze dystrybutora z wodą źródlaną – każdy pracodawca, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych i funkcjonowania klimatyzacji, jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom wody pitnej. Najlepszą i najbardziej przyjazną środowisku opcją jest ustawienie w biurze dystrybutora z wodą źródlaną z wymiennymi butlami. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, nie tylko dbasz o środowisko (jednorazowa butelka PET rozkłada się nawet kilkaset lat!), ale też oszczędzasz pieniądze. Duże, 19-litrowe butle dostarczane przez Eden są ponownie wykorzystywane nawet 50 razy. Dodatkowo koszt zakupienia wody butelkowanej byłby też nieporównywalnie wyższy niż korzystanie z ekologicznego dystrybutora. Jeszcze bardziej przyjazną środowisku alternatywą będzie oferowany przez Eden dystrybutor do wody filtrowanej, który pobiera i oczyszcza wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej.

Jak widać, ograniczenie produkcji odpadów nie wymaga wielkiej rewolucji. Zwróć uwagę na to, że proponowane wyżej metody nie tylko zmniejszają negatywny wpływ działania biura na środowisko, ale też wiążą się z oszczędnością pieniędzy i Twojego czasu.

Ekologiczne biuro to dobry początek

Gdy już wiesz, że wprowadzenie do biura praktyk związanych z less waste może zmniejszyć wydatki związane z codzienną pracą, czemu nie pójść krok dalej? Zastanów się więc nad tym, jak zmniejszyć ślad węglowy Twojej firmy. Tym terminem określa się sumę gazów cieplarnianych wyemitowanych do atmosfery na każdym etapie powstawania produktu. Dlaczego? Ponieważ dbasz w ten sposób o zdrowie naszej planety, a jednocześnie zwiększasz sprzedaż.

Organizacja Carbon Trust przeprowadziła na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii badania, których celem było sprawdzenie, jak konsumenci postrzegają firmy przyjazne środowisku. Okazało się, że nawet 67% z nich chętniej sięga po te produkty i usługi, które w jasny sposób deklarują swoje działania proekologiczne. Nie czekaj więc i wprowadź ideologię less waste do swojego biura – to się opłaca!

 

material partnera

Udostępnij artykuł:

Jakim kapitałem dysponują osoby chcące rozpocząć działalność franczyzową Jakim kapitałem dysponują osoby chcące rozpocząć działalność franczyzową
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem