Pomysł na biznes na wsi

Zielona energia – uprawa wierzby energetycznej

Obecnie bardzo dużo uwagi poświęca się kwestii ekologii i dostępie do czystej i odnawialnej energii. Wytwarzanie jej ze źródeł kopalnych szkodzi bowiem środowisku, poza tym energii tej ciągle ubywa i staje się droższa. Warto więc zainteresować się uprawą wierzby energetycznej –rośliny krzewiastej o dużym przyroście masy drzewnej.

Wierzba energetyczna została wyhodowana kilkanaście lat temu w Szwecji. Uzyskano roślinę mało wymagającą i mrozoodporną. Uznawana jest za najtańsze i odnawialne źródło energii.

Atrakcyjna ekonomicznie i ekologicznie

Rośliny energetyczne posiadają zerową emisję dwutlenku węgla. A więc wytwarzają go tyle podczas spalania, ile pobrały z powietrza podczas wzrostu. Mają też wiele innych zalet.

– Porównując 1 ha lasu i 1 ha uprawy wierzby to z wierzby otrzymamy ok. 15 razy więcej masy drzewnej niż z lasu. – mówi hodowca. – Wydajność hektara jej plantacji to ok. 20-30 ton masy drzewnej co roku. To wartość opałowa 8m³ oleju opałowego lub 10 ton węgla. Pamiętajmy też, że jest ona materiałem corocznie odnawialnym. Plony zbiera się więc przez ok. 25-30 lat. To dlatego jest ona tak atrakcyjna ekonomicznie i ekologicznie.

Jak też informują hodowcy 1 tona miału węglowego kosztuje ok. 150 zł, czyli produkcja brutto z 1 ha wierzby wynosi 1500 do 2250 złotych.

Uprawa wierzby energetycznej nie należy wprawdzie do najbardziej dochodowych upraw rolniczych. Gwarantuje jednak stały i pewny dochód. Dopłaty do wierzby energetycznej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznawane są jak do innych upraw rolniczych.

Jedna sadzonka wierzby kosztuje ok. 5 -15 gr. Na obsadzenie 1 ha potrzeba 35-45 tys. sadzonek.

Warto pamiętać o wymaganiach glebowych, jakie muszą być spełnione przy uprawie wierzby. Należy dokładnie poznać strukturę ziemi, na której zamierza się założyć plantację. Jak przestrzegają hodowcy bardzo ważne jest, aby nie było w niej warstwy nieprzepuszczalnej, przez którą wierzba nie będzie mogła puścić korzeni w poszukiwaniu wody. Jeśli taka warstwa jest – należy ją przeorać lub uprawić głęboszem.

– Najlepiej, gdy wierzba będzie rosła na terenach napływowych i madach – mówią hodowcy. – Wtedy będzie największa pewność, że osiągnie najoptymalniejszą wydajność. Pod jej uprawę przeznaczane są gleby III, IV, V, a nawet VI klasy. Zwłaszcza takie, uważane za zbyt podmokłe pod tradycyjne uprawy rolnicze. Są to np. pola często zalewane przez rzeki. Jednakże trzeba uważać, aby nie było problemu z dojechaniem na zalewane pola, by zebrać zbiór. W każdym bądź razie woda jest bardzo ważna. Zwłaszcza w pierwszym roku uprawy, kiedy wierzba ma słaby system korzeniowy.

Gdy od marca do końca sierpnia nie otrzyma odpowiedniej porcji wody – plony będą mniejsze nawet o połowę.

Dzięki uprawie wierzby energetycznej można więc zagospodarować grunty wyłączone z produkcji żywności.

 • wert

  a ile taka wierzba rośnie? chodzi mi od momentu sadzenia do zbiorów.

 • qwer

  temat wierzby był w Polsce przerabiany już od 2004 roku. Nadal nikt nie robi tego na skalę tak dużą żeby był rozpoznawany.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

aby otrzymywać bieżące pomysły na biznes

 • dla pań
 • w mieście
 • na wsi
 • w internecie
 • w domu

Wpisz swój adres e-mail


NEWSLETTER