zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Zakwas - sekret zdrowego chleba w tradycyjnej piekarni

Idealny chleb? Odpowiedź zawsze jest podobna: bochenek o złocistej, chrupiącej skórce, cudownym zapachu, idealny w duecie ze świeżym masłem. Smak dzieciństwa. Markety i piekarnie proponują różne rodzaje pieczywa, niestety do chrupiącej skórki i zapachu dodają także konserwanty i ulepszacze.

- Bo jaki piekarz, który piecze na ilość, a nie na jakość ma czas na to, żeby zakwas na chleb rósł kilka dni i codziennie go doglądać? - pytają klienci piekarni.

Branża ciężka, ale biznes opłacalny

Mówią, że chętnie zjedliby prawdziwy razowy chleb, bez żadnej chemii, z ciemnej razowej mąki. Ktoś inny wspomina smak i zapach babcinego chleba z mąki żytniej wypiekanego w specjalnym piecu chlebowym lub maminy chleb z mąki orkiszowej, przygotowany na zakwasie. Dlaczego więc kupują chleb robiony z ciasta głęboko mrożonego w marketach?

Odpowiadają, że nie wiedzą, gdzie kupić taki na zakwasie, a sami piec nie umieją lub nie mają na to czasu. Między innymi to stało się powodem, dla którego małżeństwo Janina i Wacław otworzyli małą tradycyjną piekarnię w średniej wielkości mieście.

- Mieliśmy dość marketowych "zafoliowanych krajanek" - mówi pani Janina. - Mąż jest piekarzem, ja zrobiłam kurs, ale chleb tradycyjną metodą wypiekałam już z moją babcią. Mając już swoją rodzinę razem z mężem piekliśmy chleb na zakwasie najpierw dla siebie, potem dla rodziny, sąsiadów, aż wreszcie dla znajomych i ich znajomych. To właśnie oni namówili nas na otworzenie swojej piekarni i zdeklarowali się zostać naszymi stałymi klientami.

Małżeństwo oferuje pieczywo wypiekany na tzw. zakwasie chlebowym - żytnim i pszennym na bazie zakwasu żytniego.

-Zgadza się, aby chleb był pyszny, trzeba poświęcić mu mnóstwo czasu- potwierdza pan Wacław. - Prowadzenie fermentacji polega na okresowym jej odświeżaniu przez dodanie wody, mąki i wymieszanie, aby produkty fermentacji nie hamowały dalszego rozwoju mikroflory. Smaczny chleb można wyprodukować tylko z ciasta wytworzonego za pośrednictwem dobrze przefermentowanego kwasu. Ponadto opalanie pieca węglem wymaga pracy i doświadczenia w utrzymaniu stałej temperatury, a sam proces wypiekania zajmuje więcej czasu niż w przypadku nowoczesnych maszyn piekarniczych. Mówi się, że to ciężka branża. Jest ciężka, bo powstają coraz to nowe piekarnie bazujące na mrożonym cieście, w których ludzie wolą kupić chleb taniej i z chemią w środku gratis niż zdrowszy, ale droższy. Nam się udało. Mamy stałe punkty odbioru, niedługo kupujemy kolejne auto dostawcze do rozwożenia pieczywa. Także branża ciężka, ale biznes opłacalny.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.24

Udostępnij artykuł:

Wsparcie finansowe pomysłów na biznes Wsparcie finansowe pomysłów na biznes
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem