Aktualności

Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne w Dzierzgoniu wesprze Twój pomysł na biznes!

Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne działa w Dzierzgoniu od listopada 1994 r. Jego głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju małych i średnich firm. Nie mniej ważna jest dbałość podmiotu o spójność społeczno – gospodarczą. Słowa te nie są rzucane na wiatr, bo od stycznia br. na pożyczki i poręczenia kredytowe RTI SA przeznaczy 8 mln zł.

Inicjatywa w takich regionach, jak wschodnia część województwa pomorskiego, nieco zaniedbana przez władze wojewódzkie i centralne (pod względem rozwoju infrastruktury, przeznaczania kwot na edukację czy pobudzanie rozwoju gospodarczego), ma szczególne znaczenie.

Instytucja powstała z inicjatywy władz samorządowych Dzierzgonia oraz lokalnych przedsiębiorców. Głównym akcjonariuszem jest Miasto i Gmina Dzierzgoń, pozostali to przedsiębiorstwa i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

 

Cele pożyczki i Twoje plany

Edyta Jacaszek, wiceprezes i Leszek Sarnowski, prezes Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego SA w Dzierzgoniu podpisali umowy z prezesem Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o., Sławomirem Koprowskim na kolejne środki finansowe dla przedsiębiorców. Od stycznia br. na pożyczki i poręczenia kredytowe RTI SA będzie dysponowało kwotą 8 mln zł.

Pożyczka nie może być przeznaczona na cele nie związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą mikro- lub małego przedsiębiorcy. Może stanowić też wyjście na wypadek konieczności pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub na cele konsumpcyjne. Pożyczka nie wyklucza przeznaczenia na spłatę zaległych kredytów oraz zobowiązań publiczno-prawnych.

5 mln zł zaplanowano na pożyczki w ramach tzw. rewolwingu czyli ponownego obrotu środkami, które zostały spłacone przez przedsiębiorców. Pożyczki, oprocentowane na poziomie 1 proc., będą udzielane na 5 lat w wysokości od 15 tys. zł do 250 tys. zł. Firmy które prowadzą działalność nie dłużej niż 24 miesiące (tzw. start –up) nie muszą posiadać wkładu własnego. Te działające dłużej muszą dysponować wkładem własnym w wysokości 5 proc. wartości pożyczki. Pożyczki mogą być przeznaczone m.in. na finansowanie inwestycji (zakup, budowa lub modernizacja obiektów produkcyjnych, handlowych czy usługowych), tworzenie nowych miejsc pracy, wdrażanie nowych rozwiązań technicznych, a także zakup wyposażenia czy środków transportu niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

-To bardzo atrakcyjny i ważny instrument wsparcia przedsiębiorców – mówi Leszek Sarnowski, prezes RTI S.A. w Dzierzgoniu. – Dzięki niemu powstało do tej pory kilkadziesiąt nowych miejsc pracy, a wielu przedsiębiorców może myśleć o rozwoju swoich firm.

Dobry Pomysł na biznes

Podsumowanie
Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne w Dzierzgoniu wesprze Twój pomysł na biznes!
Tytuł
Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne w Dzierzgoniu wesprze Twój pomysł na biznes!
Opis
Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne działa w Dzierzgoniu od listopada 1994 r. Jego głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju małych i średnich firm...
Opublikowane przez
DPB

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

aby otrzymywać bieżące pomysły na biznes

  • dla pań
  • w mieście
  • na wsi
  • w internecie
  • w domu

Wpisz swój adres e-mail


NEWSLETTER