zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Pomysł na biznes - prowadzenie szkoleń BHP

W ostatnich latach firmy szkoleniowe przeżywają prawdziwym boom. Bezpieczeństwo i higiena pracy to jeden z lepszych pomysłów na biznes, a także jedna z dynamicznie rozwijających się branż.

BHP jest zbiorem przepisów i zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Regulują je m.in. Dział X Kodeksu pracy, Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 1997 r. Nr 129, poz. 844 z późniejszymi zmianami) oraz Polskie Normy.  

Zmiana postrzegania szkoleń BHP

Co roku w Unii Europejskiej ponad 5580 osób ginie w wypadkach w swoich miejscach pracy. Kolejne 159 tys. umiera na skutek chorób zawodowych. Według specjalistów wielu z nich można byłoby uratować. Poprzez rozsądne i właściwe zarządzanie ryzykiem w miejscu pracy przez przewidywanie zagrożeń i przeciwdziałanie im. BHP stanowi również osobną dziedzinę wiedzy zajmująca się kształtowaniem właściwych warunków pracy. Obejmuje zagadnienia z zakresu m.in. medycyny pracy, ergonomii, ekonomiki i psychologii pracy, bezpieczeństwa technicznego.

O przestrzeganie zasad BHP dba Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Zgodnie z art. 237 par. 1 K.p. pracownika, który nie posiada wymaganych kwalifikacji i potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP, nie można dopuścić do wykonywania danej pracy. Przed tym powinien on przejść odpowiednie szkolenie. Powinno ono być cyklicznie powtarzane.

Prowadzący ten biznes przyznają, że ogólnie branża ta jest nasycona. Informują jednak o bardzo ważnej rzeczy. Otóż pracodawcy nie traktują już szkoleń BHP jako "zła koniecznego", "nudnej gadaniny", która nie ma tak naprawdę żadnej jakości i dostarcza nikłą wiedzę.

- Obecnie w przedsiębiorstwach bezpieczeństwo pracy traktowane jest bardzo poważnie - zapewniają szkoleniowcy. - Tworzone są specjalne standardy o wysokiej jakości. To sprawia, że szkolenia BHP w całkiem innej sytuacji. Wymagającej nowoczesnego podejścia do oferowanych przez siebie szkoleń, coraz obszerniejszej i wciąż uzupełnianej wiedzy. Niezbędna będzie także motywacja, aby skutecznie przekazywać zasady szkolonym i niwelować ich groźne dla bezpieczeństwa zachowania i nawyki. Zasady BHP to nie "czcza gadanina".

Bezpieczeństwo pracy wpływa na komfort jej wykonywania. Pracownik czuje się chroniony posiadając odpowiednią wiedzę. Po szkoleniach powinien umieć na bieżąco wykrywać i rejestrować zagrożenia istniejące w swoim środowisku pracy, inicjować przeprowadzanie działań zapobiegających i ograniczających ryzyko, oceniać ryzyko powstania szkód na zdrowiu oraz wypadków.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.35

Udostępnij artykuł:

Jak sprawdzić czy dana sieć operuje odpowiednim wsparciem Jak sprawdzić czy dana sieć operuje odpowiednim wsparciem
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem