zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Pomoc i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu - terapia pracowników SW

Najbardziej narażeni na wypalenie zawodowe są pracownicy, którzy zajmują się w swej pracy pomocą innym. Powinni oni posiadać odpowiednie kwalifikacje, predyspozycje i tzw. powołanie. Ono jest jednym z głównych gwarantów rzetelnego wywiązywania się ze swej służby drugiemu człowiekowi. Do tej grupy zawodów niewątpliwie należy praca funkcjonariusza więziennego, zwłaszcza tego, który ma bezpośredni kontakt z osadzonymi np. strażnika czy wychowawcy.

Praca personelu więziennego z pewnością nie należy do łatwych. Funkcjonariusze więzienni muszą zmagać się nie tylko ze skrajnym często zachowaniem podopiecznych, własnymi słabościami i konsekwencjami wynikającymi z pełnienia specyficznej służby. Muszą także z szeregiem problemów technicznych i organizacyjnych panujących w jednostce penitencjarnej.

Pomoc kadrze penitencjarnej

Specjaliści i autorzy książek dotyczących wypalenia zawodowego funkcjonariuszy SW widzą skuteczne przeciwdziałanie wypaleniu dostrzegają w budowaniu i stosowaniu systemów profilaktycznych i terapeutycznych. Powinny one przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania syndromu wypalenia zawodowego lub choćby obniżenia kosztów personalnych wśród funkcjonariuszy, których wypalenie już dotknęło. Widzą też konieczność korzystania z pomocy wykwalifikowanych osób (terapeuci, psychologowie), które przy pomocy odpowiednio opracowanych metod pomagałyby kadrze penitencjarnej. I tutaj pojawia się szansa dla tych osób, które rzeczywiście mogłyby pomóc funkcjonariuszom SW - prowadzić terapię dla pracowników SW. Według pani Katarzyny, psychologa i terapeuty więziennego funkcjonariusze, mając niedostateczny dostęp do pomocy psychologicznej w miejscu pracy, chętnie korzystaliby z gabinetów prywatnych. To wciąż niewykorzystana nisza. Jak wskazują specjaliści syndrom wypalenia zawodowego może pojawić się już po kilku latach służby. Szczególnie narażone na wypalenie są osoby pracujące na stanowiskach niezgodnych ze swoimi predyspozycjami psychicznymi lub takie, które w swym młodzieńczym entuzjazmie nastawione są na same sukcesy w "naprawianiu złych ludzi". Późniejsza konfrontacja z rzeczywistością może przynieść duże rozczarowanie.  Jak podkreślają psychologowie i autorzy różnych książek wyczerpaniu emocjonalnemu sprzyjają już same warunki pracy : w zamknięciu, w pomieszczeniach z zakratowanymi oknami, przygnębiających, niezbyt zadbanych. - Z zakładu karnego nie można "wyskoczyć" na pięć minut do sklepu, ani wyjść szybciej, żeby zdążyć na mecz czy na wywiadówkę - opowiada Joanna, psycholog zajmująca się wsparciem psychologicznym funkcjonariuszy SW.- Przez cały dzień służby funkcjonariusze nie mają przy sobie telefonów komórkowych, nie korzystają z Internetu, e-maili, facebooka, komunikatorów internetowych. Dla wielu z nich, zwłaszcza młodych, takie odcięcie od świata zewnętrznego staje się uciążliwe i im samym daje poczucie izolacji od społeczeństwa, uwięzienia. To z kolei zwiększa ich dyskomfort i niechęć przed kolejnym dniem służby.

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.38

Udostępnij artykuł:

Edukido to zajęcia pozalekcyjne z klockami Lego Edukido to zajęcia pozalekcyjne z klockami Lego
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem