Aktualności

Opracowujemy dochodowe mapki turystyczne i promocyjne

Materiał do mapek – zdjęcia satelitarne

By zająć się opisywaną działalnością konieczna jest współpraca z jednym z wojewódzkich urzędów geodezji i kartografii. W Pomorskiem jest nim Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Gdańsku. Geografowie oraz kartografowie dokonują wcześniej niezbędnych pomiarów za pomocą niwelatorów oraz w oparciu o zdjęcia satelitarne.

– Osoba chcąca opracować mapę z danego terenu podpisuje z taką instytucją umowę lub kupuje prawo do opracowania rejonu, który jest przedmiotem zainteresowania – tłumaczy Przemyslaw Ellwart. – Taką surową mapę [podkład kartograficzny] opracowuje w programach graficznych (głównie korzystam z pakietu Corel Draw). Tak naprawdę większość map w Polsce tworzy się w oparciu o tak nabywane podkłady, które kupuje się na pewne określone ilości. Link do strony gdzie można kupić takie podkłady.

Powód jest prosty – opracowanie map satelitarnych jest bardzo skomplikowanym i trudnym procesem, dlatego zajmują się tym jedynie specjaliści: kartografowie i geografowie, podczas przygotowania map niezwiązanych z turystyką, lecz np. z przygotowaniem terenu pod wielkie inwestycje.

Bez poprawek ani rusz!

Praca nad przygotowaniem mapki do druku jest żmudna. Średnio opracowanie miasta zajmuje 2-3 dni, a terenu gminy tydzień. Im większy i bardziej szczegółowy obszar, tym zajmuje to więcej czasu. Do tego jeszcze trzeba doliczyć czas na poprawki i konsultacje, a także druk. Finalnie realizacja jednego projektu, od momentu podpisania umowy do momentu dostarczenia produktu do klienta wynosi około 2 miesięcy.

Być może niedługo firma pana Przemysława rozrośnie się, bo już teraz widać, że działalność wymaga zatrudnienia dodatkowych osób np. specjalisty, który zająłby się zdobywaniem klientów, reklamą produktów. Zainteresowanie mapkami występuje, ale zdobycie klienta wymaga, by umówić się na spotkanie z przedstawicielem gminy bądź innego samorządu i przekonać do korzyści, które powstaną z nabycia takiego produktu. Mapę turystyczną można przecież wykorzystywać na rozmaite sposoby, głównie w promocji i reklamie szlaków turystycznych, ale też ciekawej prezentacji lokalnych zabytków lub atrakcji przyrodniczych.

Każda mapa wymaga opisu. Na tym etapie produkcji warto zaprosić do współpracy osobę dobrze znającą region np. przedstawiciela samorządu lub lokalnego historyka lub regionalistę. Wówczas efekt końcowy będzie lepszy niż gdybyśmy sami się tym zajęli.

Zawsze trzeba też liczyć się z koniecznością naniesienia poprawek. Zwykle dany teren rozwija się, ciągle przybywa nowych dróg, atrakcji turystycznych.

Podsumowanie
Opracowujemy dochodowe mapki turystyczne i promocyjne
Tytuł
Opracowujemy dochodowe mapki turystyczne i promocyjne
Opis
Nie od dziś wiadomo, że na turystyce można zarobić. Jednak warto wiedzieć, że żadna eskapada turystyczno-krajoznawcza nie doszłaby do skutku, gdyby nie dokładna marszruta, której podstawą jest dokładna mapa. Mowa tu o mapkach regionalnych: Powiśla, Kociewia lub innych krain, których tworzenie może być dobrym pomysłem na biznes.
Autor
  • Tom M

    super sprawa jeśli ktoś zna się na kartografii lub choćby geografii. no i ten Corel jeszcze… 😉

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

aby otrzymywać bieżące pomysły na biznes

  • dla pań
  • w mieście
  • na wsi
  • w internecie
  • w domu

Wpisz swój adres e-mail


NEWSLETTER