Pomysł na biznes w mieście

Franczyza – to się opłaca!

Polski rynek franczyzy rośnie niezmiennie od ponad 10 lat, a w ostatnim roku znacznie przyśpieszył swój rozwój, goniąc za rynkami zachodnimi. Dlaczego warto przystąpić do sieci i jakie koszty są z tym związane? Swój biznes ocenia Andrzej Bartoszek, franczyzobiorca, właściciel trzech lokali sieci Da Grasso.

 

Jakie koszty należy ponieść decydując się na rozpoczęcie biznesu franczyzowego? Od czego zależna jest ich wysokość?

 
Pomysł na biznes - Andrzej BartoszekKoszty związane z biznesem franczyzowym możemy podzielić na dwie kategorie – koszty związane z uruchomieniem lokalu i koszty stałe, związane z jego funkcjonowaniem. Średnia wartość inwestycji mieści się w przedziale 200 – 350 tyś. zł.
Koszty zależne są oczywiście od wielkości i położenia lokalu, a także od sprzętu, który właściciel zdecyduje się zakupić. Do tej kwoty należy doliczyć jednorazową opłatę licencyjną w wysokości 12 tys. zł oraz comiesięczną (płatną od drugiego miesiąca działalności) opłatę franczyzową. Jej wysokość to, w zależności od zakresu współpracy 1,1 – 1,85 tyś. zł.
Podejmując współpracę z Da Grasso, mogłem liczyć na pełne i kompleksowe wsparcie w postaci Opiekuna Franczyzobiorcy, który towarzyszył mi od momentu podjęcia decyzji o otwarciu lokalu.
 

Jaka jest potencjalna rentowność takiego przedsięwzięcia?

 
Rentowność przedsięwzięcia zależy od wielu czynników. Da Grasso szacuje, że średni wzrost przychodów dla wszystkich franczyzobiorców, którzy rozpoczęli już działalność wyniesie około 30% do końca 2014 roku. Trzeba jednak pamiętać, że dochody te zależne są w głównej mierze od lokalizacji, miejscowej społeczności, a przede wszystkim od sposobu zarządzania lokalem. Ważnym elementem jest także to, jak długo lokal istnieje.
 

Jak wyglądają początki rozpoczętej działalności?

 
Pomysł na biznes - Franczyza

Na początku zmagałem się z kłopotami osoby inwestującej w gastronomię. Dobranie odpowiedniego zespołu, zdobycie odpowiednich pracowników i przeprowadzenie serii szkoleń wymaga dużo pracy. Ponadto ciągła dbałość o dostępność dań z karty i koordynacja działalnością całego lokalu są wyzwaniem. Rozpoczęcie działalności wiąże się z bardzo ograniczoną ilością czasu na odpoczynek. Oczywiście nie oznacza to, że właściciel spędza w pracy po 15 godzin dziennie, ale mając swój biznes myślami jest ciągle z nim. Dużym ułatwieniem jest wsparcie sieci i dedykowanego opiekuna. Dzięki nim mogę skupić się na rozwoju swojej firmy.
 

Jak długo trwa okres inwestowania i kiedy widoczne stają się pierwsze zyski? -Pierwsze „pół roku” to tylko ponoszenie wydatków?

 
Pomysł na biznes - FranczyzaOkres inwestowania w lokal to proces ciągły. Największe koszty, które trzeba ponieść, to te związane z otwarciem lokalu. W każdym kolejnym miesiącu użytkowania, tak jak w domu, należy zainwestować w dopracowanie wyglądu czy wymianę sprzętu. Te koszty są jednak znacznie niższe od tych, które należy ponieść na początku rozpoczęcia działalności.
Ciężko jest jednoznacznie określić kiedy restauracja zaczyna przynosić zysk. Może być to okres od jednego do nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od dynamiki wzrostu obrotu i opłat stałych, związanych z prowadzeniem lokalu. Mam tu na myśli opłatę za prąd, czynsz czy wypłaty dla pracowników. Przy bardzo niskich kosztach i dobrym marketingu, już od pierwszego miesiąca można czerpać zyski z prowadzenia lokalu. W moim przypadku koszty prowadzenia restauracji były bardzo duże, a pierwsze zyski, pomimo dużego obrotu, pojawiły się dopiero po siedmiu miesiącach. Na szczęście, nie zmienia to faktu, że wykorzystanie znanego brandu to oszczędność czasu i pieniędzy, które musiałbym zainwestować w przypadku budowania nowej marki.
 

Po jakim okresie trwania działalności koszty związane z jej rozpoczęciem minimalizują się?

 
Minimalizacja kosztów to kwestia dobrego zarządzania. Już w pierwszym miesiącu działalności można tak zaplanować swoje wydatki i określić potrzeby lokalu, aby na kilka następnych miesięcy było zapewnione wszystko to, co potrzebne jest do funkcjonowania restauracji. Trzeba jednak zawsze liczyć się z dodatkowymi wydatkami, powiązanymi z ewentualnym wzrostem obrotów. Rosnące koszty związane z działalnością lokalu wiążą się z wyższymi zyskami. Czasem trzeba zainwestować, żeby jeszcze więcej zyskać.
 

Czy uważa Pan, że biznes franczyzowy jest opłacalny?

 
Franczyza - pomysł na biznesOczywiście, że tak. Franczyza to opcja dla osoby, która chce prowadzić swój biznes, posiada środki finansowe i chce się związać ze sprawdzonym brandem. To bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy uniknąć ewentualnego ryzyka związanego ze złym wyborem, co często zdarza się tym, którzy zainwestowali duże nakłady finansowe w niepewne biznesy.
Co ciekawe, wiele ze znanych marek działa na rynku na zasadzie współpracy franczyzowej z Siecią, a większość z ich klientów nie ma o tym pojęcia.

 

Czy może Pan powiedzieć, że koszty związane z rozpoczęciem działalności poniesione przez Pana w momencie rozpoczynania biznesu zwróciły się?

 
Zdecydowanie tak. Oczywiście musiałem poczekać na to pewien okres czasu, jak w każdym biznesie. Śmiało mogę powiedzieć, że zależało to w dużej mierze od poniesionych na początku działalności nakładów finansowych. Jednak przy wsparciu Sieci, dobrym zarządzaniu, marketingu i wysokiej jakości obsługiwania oraz posiłków można o zwrot być spokojnym. Zaczynałem swoją działalność od prowadzenia jednego lokalu. Dzisiaj mam ich już trzy. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że Da Grasso to był dobry wybór.
 
Pomysł na biznes - Franczyza

 • Steph

  Bardzo ciekawy artykuł! Dużo się z niego dowiedziałam, szczególnie, że myślałam nad założeniem własnego biznesu w formie franczyzy. Rozważam biznes pralniczy (pralnie samoobsługowe). Znalazłam nawet inwestora, http://speedqueeninvestor.com/pl/. Podobno to dobra firma. Tylko chciałabym się dowiedzieć czy miał ktoś doświadczenie z franczyzą? Bo artykuł artykułem, ale chciałabym się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce. Czy pralnie samoobsługowe to opłacalny biznes w Polsce? Dzięki z góry za wszelkie rady!

  • franco33

   a czy będąc franczyzobiorcą nie jesteś własnie Ty inwestorem?

   • Jarek

    Taka właśnie jest idea, że jesteśmy inwestorami, ale wnosimy jedynie jakiś aport wymagany, a nie pełną kwotę inwestycji co ułatwia start.

    • ewasob

     w przypadku niektórych modeli to jednak mam wrażenie, że płacimy więcej niż pełna kwota inwestycji za możliwość posługiwania się ich logo itp. Jest jednak wiele takich modeli gdzie nasz wkład jest na poziomie 20% co jest bez wątpienia super okazją dla ambitnych osób.

     • franco33

      no ale 20% przy inwestycji ogólnej 10k a 20% przy milionie to oczywista różnica, więc może nie stosunek procentowy ma tu znaczenie?

     • Aśka

      wydaje mi się, że każda franczyza narzuca inny procent, ze względu na to jak wiele już posiada sklepów/restauracji/stacji benzynowych, to na pewno nie jest stały odsetek

     • Jarek

      Później jak już się prowadzi taki biznes franczyzowy to wiemy ile musimy oddać z utarg za licencje itd. Ciekawe jak to wygląda u Muszkieterów.

     • Grania

      też jestem ciekawa, ale pewnie to są jakieś poufne informacje

     • Intermarche.kuba

      wszelkie zasady współpracy, franczyzy, określa jasno umowa franczyzy, z którą się Państwo zapoznajecie przed jej zawarciem

      Kuba,
      Doradca online Intermarche

     • franco33

      no to raczej oczywiste. nie da się podpisać czegoś takiego w ciemno. Jakie są plany na ten rok, ile sklepów zostanie otworzone?

     • Aśka

      też jestem ciekawa, ale to poufne informacje 🙂 może porozmawiaj z jakimś właścicielem, o ile zgodzi się/może podać takie informacje

     • Intermarche.kuba

      Witam,
      Grupa Muszkieterów wymaga aportu na poziomie 20%, ale są to środki które docelowo na mocy aktu notarialnego zasilą konto Spółki, która dany sklep będzie prowadziła.

      Kuba,
      Doradca online Intermarche
      http://muszkieterowie.pl/wlasnybiznes/

     • Jarek

      Przy dużych inwestycjach jak market to mało kto wchodziłby we franczyzę muszą wyrzucić 1mln złotych dla przykładu. Inaczej jest jak płacisz 400tys i masz już działający sklep.

     • Grania

      „masz” to chyba za dużo powiedziane, ale z pewnością ma się ułatwionych wiele spraw 😉

     • Jarek

      Zostajesz właścicielem sklepu, który otwiera w danej lokalizacji franczyzodawca, więc wydaje mi się, że nie ma w tym nic przerażającego gdy juz ukończy się z powodzeniem szkolenia 🙂

     • Aśka

      raczej jest to stresujący moment, ale jednak dużo łagodniejszy jest to start w biznes

     • Jarek

      Tyle że my teraz mówimy o inwestycji, a nie opłatach za posługiwanie się znakami handlowymi i towarowymi. Potem każdy kto korzysta z franczyzy musi za taki przywilej zapłacić

     • Grania

      myślę,że w czasie inwestycji to już nie są tak duże kwoty w porównaniu do zysków, ale nie mam pewności

     • Aśka

      to są pewnie kwoty wliczone, albo wręcz odliczone, a zyski chyba są nieporównywanie większe

   • Aśka

    no właśnie też tak czytam i też mam takie wrażenie, że to jednak my jesteśmy inwestorami 🙂 no chyba, że Steph chodziło o to, że ktoś w nas inwestuje swoją markę, ale to naciągana interpretacja 🙂

    • Jarek

     Niby można właśnie tak to też rozumieć, ale jednak fakty są takie że my jako potencjalni franczyzobiorcy inwestujemy kapitał, a w nas są inwestowane również środki pieniężne i niematerialne w postaci szkoleń i praktyk

     • Aśka

      no właśnie, to odbywa się na zasadzie wymiany, coś daje od siebie franczyzodawca, a coś daje franczyzobiorca i to chyba tworzy takie dobre relacje tych dwóch podmiotów

     • Jarek

      Jak zgadzasz się z zasadami panującymi w Grupie i utożsamiasz się z ich celami to jak najbardziej będzie to owocna współpraca

     • Grania

      każdy kto inwestuje w tego typu biznes powinien się zgadzać z zasadami panującymi w firmie, inaczej nie wróżę współpracy powodzenia

     • Jarek

      Czasem ludzi skusi dobry zarobek i możliwość reprezentowania rozpoznawalnej marki i nie zagłębią się dalej w temat, a to błąd

     • franco33

      przy takich pieniądzach zawsze są osoby, które wiedzą jak inwestować. Jestem niemal pewien, że każdy z tych franczyzobiorców myśli o drugim i kolejnym sklepie.

     • Aśka

      no właśnie, nie wróżę dobrej przyszłości komuś, kto wchodzi w biznes tylko z zamiarem zarobku, bo we franczyzie chodzi jeszcze o współpracę, która daje wymierne efekty

 • aga

  Ja się zastanawiam na toyplanet – jestem mamą i temat zabawek jest mi bliski. Podobno mają dobrą ofertę dla franczyzobiorców i dużą swobodę działania, czy ktoś coś wie na ten temat?

 • Grania

  fajnie, że więcej się pisze o franczyzie, ludzie otwierają swoje biznesy, które bez konkretnego pomysłu szybko upadają, a tak masz znaną markę i wsparcie, a i koszt inwestycji właściwie mniejszy…chyba, że tak mi się tylko wydaje?

  • Jarek

   Myślę, że to co zostało wspomniane apropo marki i wsparcia jest jak najbardziej jednym z kluczowych czynników. Warto też pamiętać, że wchodząc we franczyzę wymagany jest od Nas jedynie jakiś procent inwestycji tak więc koszta rozpoczęcia są mniejsze niż w wypadku startu na własną rękę. Również dostęp do szkoleń jest ważną kwestią

   • Grania

    no właśnie tak myślałam, to może być dobre wyjście dla kogoś, kto ma nagromadzone środki, chce zacząć własny biznes, ale nie chce już dobierać kredytu, co niestety jest dość popularne na starcie. Szkoda tak zaczynać od razu z bagażem długu

    • Mixx75

     Zależy też w jaką franczyzę wchodzimy, bo kwoty pewnie się różnią, a przedział jest duży. Nie wiem czy na przykład franczyzodawca nie jest w stanie pomóc nam w otrzymaniu dodatkowego finansowania w razie braku pełni wymaganej kwoty?

     • ewasob

      masz na myśli, że franczyzodawca jest w stanie załatwić nam kredyt? Nie wydaje mi się… To raczej kwestia naszych dochodów a nie pomocy osób trzecich

     • franco33

      jeżeli rozważasz taką inwestycje to chyba masz takie pieniądze i masz taką zdolność kredytową, nie?

     • Intermarche.kuba

      Franczyza jak także każde otwarcie biznesu, jednak wymaga kapitału początkowego, mogą to być środki własne lub zdolność kredytowa i dobry biznes plan

      Kuba,
      Doradca online Intermarche
      http://muszkieterowie.pl/wlasnybiznes/

     • Jarek

      Można liczyć na Państwa pomoc w pozyskaniu kapitału na inwestycję, czy to już wyłącznie sprawa osobista?

     • Intermarche.kuba

      Witam,

      Grupa nie jest instytucją finansową, nie udziela pożyczek, jednocześnie nie ma wpływu na instytucje bankowe w zakresie zdolności kredytowych, ale specjaliści Grupy są do dyspozycji, mogą pomóc w zakresie opracowywania dokumentów i wsparcia prawnego

      Kuba,
      Doradca online Intermarche

     • Jarek

      Czyli tak jak w sumie wcześniej napisałem. Lata doświadczenia skutkują możliwością trafnej pomoc przyszłym franczyzobiorcą

     • franco33

      Ciekawe czy doświadczenia z rynku francuskiego można bezpośrednio przełożyć na polskie 🙂

     • Jarek

      Jakieś aspekty pewnie tak, ale mi chodziło bardziej o doświadczenia płynące z działalności tej Grupy na terenie Naszego kraju i funkcjonowania w Naszych realiach prawnych i finansowych

     • Jarek

      Oczywiście, że nikt Ci kredytu nie załatwi jak nie masz zdolności, ale taki franczyzobiorca mając wiedzę z zakresu możliwości pozyskiwania środków może CIę nakierować na pewne rozwiązania, a to bardzo pomaga

     • Grania

      na pewno mają też podpisane umowy z jednym lub kilkoma bankami i dzięki temu dają nam jeszcze większą zdolność kredytową, bo zapewniają coś podobnego do podżyrowania

     • Jarek

      Franczyzodawca zajmujący się sprzedażą do instystucji finansowej to ma kawałek jednak, ale lata doświadczenia w pomocy przy pozyskiwaniu kapitału pewnie odgrywają największą rolę

     • Aśka

      z pewnością wniosek o kredyt z zamiarem wejścia we franczyzę jest bardziej wiarygodny i raczej będzie pozytywnie rozpatrzony

     • sandramala

      Myślę, że najważniejsza będzie i tak zdolność kredytowa i bank nie będzie zainteresowany czy chcesz otworzyć sam biznes czy korzystając z franczyzy. Chociaż wiadomo – wtedy szanse są ciut większe na powodzenie biznesu

     • Intermarche.kuba

      Grupa Muszkieterów oferuje Państwu oczywiście pomoc na całym etapie inwestycji, w czasie prowadzenia sklepu, jak także na etapie przygotowanie inwestycji,
      Do Państwa dyspozycji są eksperci o kwestii finansowych, jak i prawnych

      Kuba,
      Doradca online Intermarche

      http://muszkieterowie.pl/wlasnybiznes/

     • Aśka

      ale super, że prowadzi się taką rozpropagowaną akcję ekspercką 🙂 podoba mi się ten pomysł, firma jest bliżej ludzi i potencjalnych przyszłych franczyzobiorców 🙂

     • Jarek

      Dobrze, że są takie przedsiębiorstwa, które wychodzą z inicjatywami i podążają za rozwijającymi się możliwościami dotarcia do ludzi, bo mimo wszystko niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją różne modele biznesowe

     • Aśka

      no powiem szczerze, że dopiero od kiedy jakoś zaczęłam czytać o różnych pomysłach na biznes, szczególnie dla kobiet, bo takie mnie właśnie interesowały, natrafiłam na wzmianki o franczyzie. Niewiele się o tym mówiło, albo raczej negatywnie, na szczęście chyba to podejście się zmieniło

     • Jarek

      Wszystko zależy o jakiej franczyzie i od kogo się mówi. Nawet teraz spotykam dużo negatywnych opinii o niektórych modelach, ale są również bardzo zaufane Grupy i przez swoją dobrą renomę nie boją się wychodzi do ludzi z różnymi kampaniami. A co do franczyzy to jest to naprawdę bezpieczna droga do samodzielności finansowej. Chyba w życiu większości osób w pewnym momencie pojawia się chęć pracy w swoim przedsiębiorstwie

     • Grania

      masz rację, warto w pewnym momencie zarobione i odłożone pieniądze zainwestować, bo po pewnym czasie może okazać się, że straciliśmy na inflacji, a tak cały czas są one w obrocie

     • Jarek

      Wiele osób inwestuje w nieruchomości, ale jednak tam pieniądze są zamrażane i nie zarabiają na siebie tak szybko jak w wypadku o którym mówiłem powyżej

     • Aśka

      każdy kto ma nagromadzone jakieś większe środki, myśli o tym jak je zainwestować – ja sądzę, że pieniądze nie powinny leżeć w banku, tylko być w obiegu, a franczyza do dobra i bezpieczna inwestycja

     • sandramala

      Inwestycja ale taka, która tworzy nam świetne miejsce pracy i daje super możliwości. Jednych to zachęci a innych zniechęci 🙂

     • franco33

      czyli pewnie w zasadach (instrukcji) są wszystkie aspekty sanitarne, jakościowe itd. są jasno wytłumaczone? pewnie na półce kierownika sklepu jest kilka tomów podręcznika

     • Intermarche.kuba

      wszystkie wymogi prowadzenia sklepu Grupy są przedstawiane na szkoleniach

      Kuba,
      Doradca online Intermarche

     • franco33

      no to to jest spora przewaga nad otwieraniem własnego sklepu. Otwierając samemu, musimy się ze wszystkimi przeciwnościami zmierzyć sami, dojść do perfekcji z czasem. we franczyzie dostajemy w pełni funkcjonujący mechanizm.

     • Jarek

      Właśnie dlatego ludzie chętniej decyzdują się na taką formę własnej działalności. Sam wiem, że miałbym naprawdę duże obawy przed starem samodzielnego biznesu, a franczyza wyklucza większość strachu

     • sandramala

      Zależy też od profilu działalności i skali biznesu. Wiadomo – im większy tym lepiej pomyśleć o franczyzie

     • Jarek

      To jasne, że za budkę z hot-dogami zapłacimy mniej niż za duży market. Tylko pytanie teraz czy chcemy z takiego biznesu się utrzymać czy tylko robimy coś na chwilę

     • Grania

      jak dla mnie taka budka to więcej problemów niż mogłoby się wydawać, co nie jest równoznaczne z zarobkiem jaki możemy w tym biznesie „wyciągnąć”

     • Jarek

      Sprzedaż jedzenia faktycznie wiąże się ze sporą ilością papierów i kontroli, a ludzie są wybredni. Stąd własnie sklepu od zawsze górowały w pomysłach inwestycyjnych

     • sandramala

      jakich problemów? Biznes jak biznes, każdy lubi coś innego. Rynek franczyzy jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie

 • Intermarche.kuba

  Witam,

  W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką franczyzy i współpracy z Intermarche.

  Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.

  Kuba,
  Doradca online Intermarche

  http://muszkieterowie.pl/wlasnybiznes/

  • Mixx75

   Jak przekłada się wielkość powierzchni sklepu na minimalną kwotę niezbędną do rozpoczęcia współpracy ?

   • Intermarche.kuba

    Witam,

    wymagany aport wynosi 20% kosztów inwestycji, co daje kwotę min, 400 tyś zł,
    im większy sklep, hala tym większe koszty inwestycji

    Kuba,
    Doradca online Intermarche
    http://muszkieterowie.pl/wlasnybiznes/

    • franco33

     ale to chyba nie w każdym wypadku wymaga wybudowania nowego budynku? Można i istnieją chyba już takie sklepy spod waszego szyldu, które są w galeriach, kamienicach czy budynkach wcześniej istniejących, więc może inwestycja jest wtedy mniejsza?

     • Aśka

      no właśnie, to ciekawa sprawa, ale to już chyba ustalane jest indywidualnie i ciężko jednoznacznie będzie odpowiedzieć na to pytanie, bo to są dane poufne

     • Jarek

      Jak widać można łatwo uzyskać jednak taką odpowiedź. Przydatne są takie kampanie informacyjne, bo każdy chce dowiedzieć się jak najwięcej zanim podejmie kroki już bardziej wiążące

     • Grania

      nawet natrafienie na link z przydatnymi informacjami jest bardzo cenne, a widać, że niektóre grupy bardzo dbają o to, aby nie było to trudne 😉

     • Jarek

      Dobrze jest szukać w internecie informacji nie tylko pośród znajomych, bo na portalach związanych z biznesem można uzyskać wiele informacji

     • franco33

      przede wszystkim, świadomy inwestor i biznesmen to taki, który jest doskonale zorientowany we wszystkim co dotyczy jego interesu, potrafi wyprzedzić konkurencje i reagować na to co się dzieje na rynku. Z Karpiem przed Świętami wejdzie o dzień wcześniej nić pobliska biedronka

     • Aśka

      haha dobrze napisane 😉 ale niekiedy to nie takie chwyty są najważniejsze, ale np to, że klient wie, że nic się z dnia na dzień nie zmieni w asortymencie i zawsze będzie mógł przyjść po swój ulubiony jogurt czy masło, a w innym sklepie tego nie dostanie

     • sandramala

      Owszem, to też jest równie ważne co marketing i przemyślane promocje. Ale najważniejszym czynnikiem w przypadku spożywki wg mnie jest odległość sklepu od miejsca zamieszkania

     • sandramala

      Pełnych informacji nigdy nie znajdziesz w internecie jeśli chodzi o dużą franczyzę. I to dlatego, że poważne oferty biznesowe są przygotowywane indywidualnie

     • Aśka

      nawet ktoś kto o tym nie myślał, gdy natknie się na sprawdzone źródło informacji, może zacząć się zastanawiać nad takim biznesem w przyszłości – tak było właśnie w moim przypadku, coraz bardziej się przekonuję

     • Intermarche.kuba

      Witam,

      przyszły franczyzobiorca wybiera spośród prezentowanych lokalizacji, opracowanych przez naszych specjalistów, osoby znające rynek,
      ale oczywiście, nie musi to być nowa hala, może być także adoptowane pomieszczenie w galerii handlowej

      Kuba,
      Doradca online Intermarche
      http://muszkieterowie.pl/wlasnybiznes/

     • Jarek

      To jest super sprawa, bo mamy do dyspozycji sprawdzone już miejsce. I może uda trafić się blisko miejsca zamieszkania na taki punkt

     • franco33

      pewnie o powierzchnie w galeriach handlowych jest największa konkurencja wśród nowych franczyzobiorców, każdy by chciał mieć swój sklep właśnie tam

     • Intermarche.kuba

      ale takie galerie nie powstają często, stosunkowo łatwiej wydaje się rozpocząć działalność na nowym dużym osiedlu

      Kuba,
      Doradca online Intermarche

     • Aśka

      super, że po raz kolejny widać, że franczyzobiorca ma coś do powiedzenia – skoro może wybierać spośród różnych lokalizacji

     • sandramala

      ciekawe czy to lokalizacje w obrębie jednego miasta cz na jakimś większym obszarze

    • Jarek

     Jak duże powierzchnie sklepowe są brane pod uwagę w Państwa Grupie?

  • ewasob

   poza początkowym wkładem własnym na czym polega franczyza ze strony franczyzobiorcy już po otwarciu sklepu?

 • Aśka

  „można o zwrot być spokojnym” – to chyba najważniejszy fragment w artykule 😉 kto, zakładając swój własny biznes, może mieć pewność czegokolwiek, a co dopiero zwrotu wkładu, a jeszcze zysków 🙂

  • Jarek

   Myślę, że wielu przedsiębiorców, którzy sami walczą o pozycję na rynku na wszlekie sposoby staraliby się podważyć takie stwierdzenie, ale w wypadku tego modelu jest to chyba niemożliwe

   • Aśka

    no właśnie czekam też przy okazji na jakiś głos w dyskusji, wypowiedziany przez osobę, która była/jest franczyzobiorcą. Wydaje się być to bardzo logiczne i uzasadnione, że dużo bezpieczniej jest inwestować we franczyzę 😉

    • Jarek

     Wystarczy jedynie wejść w posiadanie odpowiedniego kapitału. Niby to spory problem, ale tak czytając różne fora sam zastanawiam się nad stworzeniem sobie takiego biznes planu z uwzględnieniem franczyzy. Kiedy trzeba zacząć myśleć o samorozwoju

     • Grania

      pewnie z takim biznesplanem można spokojnie starać się o kredyt

     • Jarek

      DO tego jeszcze odpowiednia zdolność kredytowa i faktycznie może coś z tego wyjść dobrego

     • franco33

      tak, ale czy taką inwestycje rozpoczyna się od kredytu? Czy nie powinny go rozpoczynać osoby, które kapitał posiadają?

     • Jarek

      Jeżeli masz pewny kapitał, który uzupełni nie aż tak duży kredyt to myślę, że spokojnie można uznać wzięcie takich pieniędzy od banku

     • sandramala

      nie duży kredyt owszem jednak pamiętaj, że zawsze może Ci biznes nie wypalić i wtedy z czegoś ten kredyt i tak będziesz musiał spłacać

     • sandramala

      najlepiej. Chociaż na pewno jeśli ktoś nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej/żyrantów to nikt nam takiego kredytu i tak nie da.

     • franco33

      pierwszym punktem takiego planu musi być to ile możesz zainwestować.

     • Jarek

      Dokładnie tak. Udział własnego kapitału w inwestycji jest najważniejszy, żeby później nas raty nie przerosły, bo wiadomo, że każdy sklep, nawet franczyzowy, musi rozwinąć skrzydła na lokalnym rynku i przekonać do siebie konsumetnów

     • Aśka

      no tak, tyle że chyba masz na myśli nie tylko nagromadzone środki, ale również zdolność kredytową?

     • sandramala

      ja bym wolała polegać na zgromadzonych funduszach.

  • sandramala

   owszem, ryzyko jest dużo mniejsze jednak warto wiedzieć, że jakieś tam jest. Nie ma co się napalać nigdy na sukces, warto do wszystkiego podejść z „zimną głową”.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

aby otrzymywać bieżące pomysły na biznes

 • dla pań
 • w mieście
 • na wsi
 • w internecie
 • w domu

Wpisz swój adres e-mail


NEWSLETTER